Bilgisayar oyun devi uyardı: Türkiye'de denetim yok, çocuklarınızı koruyun

Savaş oyunlarının bir numaralı ismi K2 Network, şiddet içeren oyunları çocuklardan uzak tutan bir sistem geliştirmek için Türk yetkililerle bir araya gelmek istiyor.


Şirketin pazarlamadan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Patrick Ford, yapılacak ortak bir çalışmaya aktif destek vermeye hazır olduklarının sinyalini verdi. Amerika ve Avrupa'da alınan önlemlerin Türkiye'de alınmadığını belirten Ford, "Çocukların korunması yönünde oluşturulacak bir sistem üzerinde hükümetle işbirliği yapmak istiyoruz." diyor.
K2 Network'ün 160'ı aşkın ülkede 16 milyonun üzerinde oyuncusu bulunuyor. Ücretsiz oynanabilen sanal oyunlarda uzmanlaşan şirketin tercih edilme sebepleri arasında oyun meraklılarına para kazanma imkanı tanıması yatıyor. Sanal karakterlerin internet üzerinden satışını sağlayan oyun sayesinde Mercedes alacak kadar para kazananlar da bulunuyor. Söz konusu oyuna Türk internet kullanıcıları da büyük ilgi gösteriyor. Halen Türkiye'deki en popüler oyunların başını çekiyor. Fakat internet kafelerde oyunun oynanması yasak. K2 Network Genel Müdür Yardımcısı Ford, ailelerin çocuklarını yaşlarına uygun olmayan içeriklerden koruması gerektiğini söylüyor. Ancak bunun çözümünün sansür uygulayarak mümkün olmayacağını düşünüyor. Daha mantıklı bir çözümden yana olduğunu belirten Ford'a göre, fazla şiddet içeren video oyunlarını genç oyunculardan uzak tutan bir sistem oluşturmak gerekiyor. Yetişkinler ise eğlence seçimlerine bağlı olarak kendi kararlarını vermede serbest bırakılmalı. Bu sorunla karşı karşıya kalan diğer ülkeler, aileleri tek tek video oyunları hakkında bilgilendiren ve eğiten sıralama panoları oluşturdu ve büyük başarı sağladı. Bu tür önlemlerin Türkiye'de alınmadığını dile getiren Ford, şunları aktarıyor: "Ama K2 Network, bu tür organizasyonların hazırlanmasını destekliyor ve çocukları korurken daha olgun bireylere oynamak istedikleri oyunları seçme imkanı veren bir sistem oluşturulması konusunda hükümetle işbirliği yapmak istiyor." Şu anda K2 Network'ün Knight Online World dahil bütün oyunları, ESRB'den (ABD) resmi olarak '13-19 yaş arası genç' derecesi almış bulunuyor. Oyunlar için önerilen yaş 13 ve üstü. Bazı oyunlar, USK (Almanya) ve PEGI (AB) gibi kurumlardan da resmi olarak derece almış. Knight Online World'ün PEGI sıralaması üzerinde hâlâ çalışılıyor. Oyunların sıralamaları, web sitesinde pek çok noktada görülebiliyor. Ford, "Koruma çalışmalarını daha da artırmak bakımından, ebeveynler ve internet kafe sahipleri gibi içerik distribütörleri de çocukları yaşlarına uygun olmayan içeriklere maruz kalmaktan koruma konusunda eşit derecede önem ve sorumluluk taşıyorlar." diye konuşuyor.
En hızlı büyüyen pazar bilgisayar oyunları
Video oyunu sektörü, uluslararası düzeyde Hollywood'dan daha çok gelir getiriyor. Bu sektörün, 2011'e gelindiğinde müzik piyasasının sağladığı gelirin iki katından fazlasını sağlaması bekleniyor. Araştırma şirketi DFC Intelligencein son raporlarında dünya video oyunu ve etkileşimli eğlence gelirlerinin önümüzdeki yıl 57 milyar dolara ulaşacağı tahmin ediliyor. Şu anda yıllık video oyunu gelirleri 1 milyar doları geçen 11 ülke var. Buna ek olarak, tek başına online bilgisayar oyunu gelirleri geçen yıl 7 milyar doları aştı. Toplam oyun gelirlerinin 2013'te 19 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Günümüzde online bilgisayar oyunları, dünya video sektörü içinde en hızlı büyüyen pazarı oluşturuyor. Uzmanlar, genel olarak video oyunları ve özellikle online oyunların, gelecekte en yaygın ve kârlı eğlence biçimi olacağını kaydediyor. Global şirketlerin giderek dikkatini çeken pazardaki reklam harcamaları da artıyor. Parks Associates tahminlerine göre, yalnızca Amerika'da oyun reklamları harcaması, 2006'da 370 milyon dolarken 2012'de yaklaşık 2,1 milyar dolar olacak. Bu dönemde, reklam harcamasının yıllık bileşik büyüme oranı ise yüzde 33 olarak gerçekleşecek. Fırsatı kaçırmak istemeyen Türkiye'de de uluslararası ticaret hacmi giderek gelişen bilgisayar oyunları pazarında yer bulabilmek için bir adım atıldı. Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) bünyesinde yapılan bir çalışmaya göre, bir yandan bilgisayar oyun teknolojileri konusunda öğrenciler yetiştirilirken, bir yandan da lise öğrencileri yaz kampına alındı. Üniversitenin bu yıl başlatmayı planladığı lisansüstü eğitim programlarıyla bu alandaki akademisyen açığı da giderilecek

ZAMAN