Durgunluk süt ve meyve suyuna uğramadı

Küresel piyasalardaki durgunluk başta inşaat ve otomotiv sektörlerinde durgunluğa yol açarken, meyve suyu ve süt üretiminde önemli artışlar yaşanıyor.


Son verilere göre ambalajlı süt ile sokak sütü arasındaki rekabette markalı ürünlerin pazar payı yükseliyor. Sektöre ambalaj üreten İsveç şirketi Tetra Pak Türkiye'nin İletişim Müdürü Mutlu Tanberk, krizin etkilerini az hissettiklerini belirterek, "Ambalajlı sütün pazardaki payı yüzde 50'yi buldu. Daha önce yüzde 20-30'larda idi bu oran." dedi. Yabancı şirketlerin Türkiye'de süt ve meyve suyu üretmek için kendilerinden bilgi aldığını aktaran Tanberk, "Küresel kriz ekonominin genelinde bir yavaşlamaya yol açtı. Yabancılar her şeye rağmen bu pazarda üretim için fırsat kolluyor." ifadelerini kullandı. Şirket 2008'de yüzde 10'luk büyüme hedefliyor. Kapasite artırımı doğrultusunda kurulan yeni tesisin de ekim ayında açılması planlanıyor. Firmanın artan yatırımları, Türk ekonomisine olan tam güveninin bir göstergesi. Yaz aylarının sıcak geçmesi, meyve suyu satışlarını büyük ölçüde artırdı. 2007 yılında toplam meyve suyu ve nektarı tüketimi 748,1 milyon litreyi bulmuştu. Tanberk, "Sıcak geçen havalar meyve suyuna talebi artırdı. Bu gelişme dolayısıyla bizim işimizi de tetikliyor." dedi. Tanberk, gazlı içeceklerin, gittikçe meyve suyunun yerini aldığını kaydetti.
Tanberk'in verdiği bilgilere göre ambalaj, bir ürünün maliyetinde yüzde 10'luk bir paya sahip olmasa da pazarlama açısından önemli. Pazarın lideri konumundaki şirket, 30 yerli ve 10 yabancı marka ile çalışıyor. İsteyen firmalara belli miktarda ambalaj üretmek şartıyla anahtar teslim tesis kuran şirket, aynı zamanda teknolojik destek de veriyor. Ambalaj üretiminde görsel faktörler gittikçe önem kazandığı için resim ve tasarım seçimine titizlikle dikkat ediliyor. Şirket, maliyetleri düşürmek ve verimliliği artırmak, aynı zamanda minimum malzeme ile maksimum hijyen sağlamak amacını taşıyor. Üretimde kullanılan malzemeler ise yurtdışından geliyor. Kâğıt hammaddesi için yaşlı ağaçları kesen firma, yeni ağaçların dikimi için bu sene 250 bin dolar sermaye ayırdı. Ayrıca her yıl ambalaj tasarım yarışması da düzenleniyor. Dr. Ruben Rausing ve Eric Wallenberg tarafından keşfedilen Tetra Pak, 1951 yılında İsveç'te kuruldu. 1971 yılında Türk pazarına giren firmanın kurduğu İzmir Nasaş Fabrikası yıllık 1 milyar adet ambalaj üretim kapasitesine sahip. Firma, 165 ülkede yaklaşık 21 bin çalışanıyla faaliyet gösteriyor.

'Katkısızlar'ın tüketimi artıyor Türkiye'de kişi başına meyve suyu tüketimi 7 yılda ikiye katlandı. 2000 yılında 4,4 litre olan kişi başı tüketim miktarı, 2007'de 10 litreyi buldu. Meyve Suyu Endüstrisi Derneği (MEYED)'nin verilerine göre, toplam tüketimde meyve nektarlarının payı yüzde 70,3; yani kişi başı 7,12 litre. Sağlıklı beslenme bilincinin gelişmesiyle birlikte katkı maddesi içermeyen yüzde 100 meyve sularının tüketimi ise adeta patlama yaptı. Bu gruptaki ürünlere talep 7 yılda 30 kat arttı. Yüzde 100 meyve suları yılda kişi başı ortalama 1 litrelik tüketimle toplamda yüzde 10 pazar payına ulaştı. Öte yandan Türkiye, yıllık artışta da Avrupa birincisi oldu. Bir yılda Türkiye'de meyve suyu tüketimi yüzde 30,9, İsviçre'de yüzde 29, Hollanda ve İrlanda'da yüzde 13,5, Almanya'da ise yüzde 1 arttı. Türkiye'de 2000 yılında 295 milyon litre meyve suyu üretilmişti. 2007'de bu rakam 748,1 milyon litreye çıktı. Bunun 525,9 milyon litresini meyve nektarı, 73,4 milyon litresini yüzde 100 meyve suları, 25,7 milyon litresini de meyveli içecekler oluşturdu

ZAMAN