'Kimse yüksek çözünürlükte TV seyrettiğini sanmasın'Dijital platform hizmeti sunan D Smart, Türkiye'de ilk kez yüksek çözünürlükte (HD) televizyon yayıncılığı için harekete geçti.


16 aylık dönemde 725 bin aktif kullanıcıya ulaşan kuruluş, bu rakamı yıl sonuna kadar 1 milyona çıkarmayı hedefliyor. Doğan TV Holding Başkan Yardımcısı ve D-Smart Genel Müdürü Murat Saygı, "Evinde HD özellikli televizyonu olanlar, bundan gerçek sonuç aldıklarını sanmasınlar. HD yayınları izlemek için televizyonun bu özelliği olması yetmez. Ayrıca özel 'receiver'a (alıcı) ihtiyaç vardır. İşte biz HD-Smart'la bu eksiği gideriyoruz." dedi.
Türkiye'de 3 milyona yakın yüksek çözünürlük teknolojisine sahip LCD, plazma TV satıldı. Sadece bu yılın ilk 4 ayında satılan 750 bin cihazın 235 binini bu tür cihazlar teşkil ederken, yayıncı kuruluşların bunlara uyumlu yayın yapmaması manidar bulunuyor. Saygı, söz konusu çelişkiyi Türksat uydularında yer olmaması ve HD teknolojisinin pahalı olmasına bağladı ve ekledi: "Arabanız Mercedes ama ikinci vitesten yukarı çıkamıyorsunuz."
HD-Smart başlangıçta Discovery, Eurosport ve Türk takımlarının Şampiyonlar Ligi karşılaşmaları, alternatif sporlar, belgeseller ve sinema filmleriyle hizmet sunan HDTV kanallarında yayın yapacak. Önümüzdeki aylarda Kanal D'nin de listeye eklenmesi bekleniyor. HD yayınların seyrine imkân tanıyan özel alıcılar (kutu) 580-620 YTL arası bir fiyatla satışa sunuldu. Kutudan alan aboneler yüksek çözünürlükteki yayınları 6 ay boyunca ücretsiz takip edebilecek. Süre bitiminde ayda 30 YTL'ye abone olunabilecek. İstemeyenlerin aynı cihazla standart yayınları ücretsiz seyredebileceğini belirten Genel Müdür Saygı, standart yayınları sunan receiver'ların ne olacağına ilişkin sorulara da açıklık getirdi: "Mevcut receiver'ların çöpe atılmasını istemiyoruz. Yapılan araştırmalara göre, Türkiye'de hane başına düşen televizyon sayısı 2,2 dolayında. Yani, her evde artık en az iki televizyon var. HD receiver'ı alacak müşterilerimiz, diğer receiver'ı da başka odadaki televizyonuna bağlayabilir. Kampanyalarımızda konunun bu yönünü vurgulayacağız." D-Smart'ın kuruluş safhasında 'tüm kanalları bedava seyredeceksin' taahhüdünün tutmadığı yönündeki eleştirilere de cevap veren Genel Müdür Saygı, "Standart yayınlarımız yine ücretsiz. Sözümüzün arkasındayız. HD yayının kendisi zaten pahalı bir iş. Bu yayınları verenler, tümüyle ücretsiz aktarılmasını istemiyor."

ZAMAN