Gerçeği yetmedi, bankalar sanal karttan da aidat alıyorYargıtay'ın kararına rağmen bankaların tüketicilerden kart aidatı kesintilerini sürdürmeleri tartışma konusu olurken, ilginç bir ayrıntı daha ortaya çıktı.


Özellikle internet üzerinden yapılan alışverişlerin güvenli hale getirilmesi amacıyla uygulamaya konulan 'sanal kredi kartı' için de üyelik aidatı kesiliyor. Söz konusu hizmeti sunan beş bankadan ikisi olan HSBC ve Garanti'nin bu sayede elde ettiği ek gelirin yılda 18,3 milyon doları bulduğu ifade ediliyor. 415 bin sanal kart müşterisi bulunan HSBC, müşterilerinden yıllık 1,5 YTL kart aidat bedeli talep ederken, 1 milyon 50 bin kullanıcıya sahip Garanti Bankası'nın istediği bedel ise 20 YTL. Kart pazarının diğer büyük oyuncuları olan Yapı Kredi, İş Bankası ve Finansbank ise henüz müşterilerinden herhangi bir ücret talebinde bulunmuyor. Halen 3 milyon müşteri tarafından kullanılan sanal kredi kartlarından geçen yıl yaklaşık 100 milyon YTL'lik alışveriş yapıldığı tahmin ediliyor.


Zaman'ın ortaya çıkardığı söz konusu duruma tüketici dernekleri de oldukça şaşırdı. Bankacıların plastik kredi kartlarından aldıkları aidatları, "Baskısı, postalanması, ekstrelerin ulaştırılması ve çağrı merkezi için ciddi yatırımlar yapıyoruz." sözleriyle savunduklarını aktaran Tüketiciler Birliği Başkanı Nazım Kaya, "Sanal kartlardan aldıkları paralar için ne diyecekler, doğrusu çok merak ediyorum." dedi. Bankaların vatandaşlardan kart aidat bedeli alabilmesi için yazılı sözleşme imzalanması ve sözleşmede bu konunun belirtilmesi gerektiğine dikkat çeken Kaya, "Tüketiciler sanal kredi kartları için herhangi bir sözleşme imzalamadıkları için bankaların talebi yasadışıdır. Bankaların tahsil ettikleri tüm alacakları geri iade etmesi gerekir." diye konuştu. Tüketiciler Derneği Finans Komisyonu Başkanı Sefa Kabaalioğlu ise müşterilerin bankalara ihtarname göndererek ödedikleri paraları geri isteyebileceği bilgisini verdi. Kabaalioğlu, Yargıtay 13. Dairesi'nin aldığı 'kredi kartlarından aidat alınamaz' kararına rağmen bankaların para almaya devam ettiğini belirterek, sektörün patronu BDDK'nın konuya müdahale etmesi gerektiğini söyledi. Kabaalioğlu, "Bize göre Bankacılık Üst Kurulu, kredi kartlarından alınan aidatlar hususunda gereken hassasiyeti yeterince göstermiyor. Üst Kurul'un en azından sanal kartlar konusunda harekete geçmesi gerektiği inancındayız." ifadelerini kullandı. İş Bankası, sanal karttan aidat almayan bankalar arasında bulunuyor. Bankanın Bireysel Bankacılık Pazarlama Müdürü Yalçın Sezen, mevcut bir kredi kartına bağlı olarak üretilen ve yalnızca internet alışverişlerinde kullanılabilen sanal kredi kartlarının hem bankalar hem de tüketicilere büyük kolaylıklar sunduğuna işaret ederek, "Biz bu hizmeti verirken herhangi bir ücret talebinde bulunmuyoruz." şeklinde konuştu.
İnternet bankacılığı işlem hacmi giderek artıyor Türkiye Bankalar Birliği verilerine göre, internet bankacılığı hizmetinden yararlanan müşteri sayısı her geçen gün artıyor. Haziran 2007'de 3 milyon 156 bin olan aktif bireysel kullanıcı sayısının sadece bir sene içinde yüzde 38 artarak 4 milyon 263 bine yükselmesi, bunun en açık örneğini oluşturuyor. Bireysel kullanıcı sayısını artıran en önemli faktörler ise internet kullanımının giderek yaygınlaşması ve elektronik bankacılığın giderek teşvik edilmesi olarak gösteriliyor. Uzmanlar kullanıcı sayısındaki artışa ilaveten kurumsal müşteri sayısında da gözle görülür bir artış yaşandığına dikkat çekiyor. Yine Haziran 2007'de 422 bin olan aktif müşteri sayısının aradan geçen bir sene zarfında 534 bine ulaşması da bu gelişimi doğruluyor. Göze çarpan bir diğer nokta da işlem sayısında yaşanan artış oluyor. Söz konusu dönemde internet bankacılığı ile gerçekleştirilen 7 milyon 861 bin adet yatırım işleminin hacmi 49 milyar 449 milyon YTL oldu. Ocak-Haziran 2008 döneminde, internet bankacılığı hizmeti kullanılarak yapılan yatırım işlemleri dışındaki finansal işlemlerin toplam adedi 52 milyon 891 bin, tutarı ise 143 milyar 782 milyon YTL olarak gerçekleşti. Toplam işlem hacmi ise bir önceki yılın aynı dönemine göre 12 milyar 696 milyon YTL arttı.

ZAMAN