Başbakan'dan tasarruflu ampul talimatıYeni tasarruflu ampuller klasik lambaların sadece 5'te 1'i kadar elektrik tüketiyor.

Petrol ve doğalgaz fiyatlarının rekor seviyelere çıkması, enerji tasarrufunu da kaçınılmaz hale getirdi. Elektrik tasarrufunda ilk adımı devlet atacak. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, tüm kamu kurumlarına hizmet sunulan binalardaki lambaların, tasarruflu ampullerle değiştirilmesi talimatı verdi


Buna göre tüm devlet daireleri, bağlı kurumlar, belediyeler ve kamu kurumu niteliğindeki meslek odaları bir ay içinde akkor flamanlı lambaları atıp tasarruflu ampule geçecek. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Türkiye'de tüm ampullerin tasarruflu yeni modelleriyle değiştirilmesi halinde yılda iki Keban Barajı'nın üretimine eşdeğer miktarda elektrik tasarrufu sağlanabileceğini açıklamıştı. Bu da yıllık 2 milyar dolarlık kazanca denk geliyor. Başbakan Erdoğan'ın enerji tasarrufu genelgesi Resmî Gazete'nin dünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi. Genelgede, toplumun enerji kültürünün ve verimlilik bilincinin geliştirilerek, enerji arz güvenliğinin en üst düzeyde sağlanmasına katkıda bulunmak amacıyla, 2008 yılının "Enerji Verimliliği Yılı' olarak ilan edildiği belirtiliyor. Türkiye'de elektrik enerjisinin önemli bir bölümünün aydınlatma amacıyla kullanıldığı vurgulanırken, teknolojik araştırmalar sayesinde aydınlatmada kullanılan klasik ampuller yerine, 5'te 1 oranında elektrik sarfiyatıyla aynı verimi sağlayan tasarruflu ampullerin (kompakt floresan) geliştirildiği ifade ediliyor. Enerji tasarruflu ampuller, ortalama 3 ay içinde kendi maliyetini karşılayacak oranda elektrik tasarrufu sağlıyor. Başbakanlığın genelgesinde tasarruflu ampullerin, tüm kamu kurum ve kuruluşlarında yaygın bir şekilde kullanılmaya başlanmasıyla aydınlatma amacıyla kullanılan elektrik enerjisinden yüzde 80'e varan oranda tasarruf sağlanabileceğine dikkat çekiliyor. Genelgeyle enerji verimliliği çalışmalarına öncülük etmek amacıyla tüm kamu kurum ve kuruluşları, belediyeler ve kamu kurumu niteliğindeki meslek odalarının 1 ay içinde kendi sorumluluklarında bulunan yerlerdeki mevcut akkor flamanlı lambaları tasarruflu ampullerle değiştirmeleri talimatı veriliyor. Bu uygulamaya ilişkin bilgilerin, her bir kurum ve kuruluş tarafından, bağlı veya ilgili bulunulan bakanlık aracılığıyla Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'na bildirileceği kaydediliyor. Enerji Bakanlığı'nca tüm yurtta tasarruflu ampul kullanımının benimsetilmesi ve yaygınlaştırılması için gerekli etkinlik ve kampanyaların yoğun bir şekilde gerçekleştirileceği ifade edilen genelgede, enerji kaynaklarının verimli kullanılması konusunda başlatılan çalışmalara tüm kamu kurum ve kuruluşlarınca gereken destek ve yardımın sağlanması isteniyor.

ZAMAN