KOBİ borsasını girişimciler kurmalıSPK eski Başkanı Ali İhsan Karacan,"Önemli olan birincil pazarı işleyen bir piyasa oluşturulması" dedi

14.08.2008 17:33Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) eski Başkanı Ali İhsan Karacan, “KOBİ Borsası bizim dönemimizde gündeme gelmişti” dedi. Karacan, SPK, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) ve Türk Sermaye Piyasası Aracı Kuruluşları Birliği (TSPAKB) arasında Anadolu’daki KOBİ’lerin sermaye piyasasından yararlanabilmesi için başlatılan çalışmayı HABERTURK.COM’a değerlendirdi. Geçmişte Denizli ve Gaziantep olmak üzere sanayinin kümelendiği bölgelerde benzer girişimleri hayata geçirmek için girişimlerde bulunulduğunu ifade eden Karacan, “İzmir Vadeli İşlemler Borsası’nın (VOB) kurulması gündeme gelince bu girişimler ertelendi. Ayrıca o dönemlerde Nasdaq benzeri elektronik örgütlenmenin çok kolay olacağı düşünülüyordu” diye konuştu. Şirketlerin halka açılması için belirli maliyetlerin söz konusu olduğunu dile getiren Karacan, özellikle KOBİ benzeri şirketlerle ilgili bu maliyetler minimum seviyeye çekilse de tamamen ortadan kaldırılmadığını belirtti. Karacan, konuyla ilgili şu değerlendirmelerde bulundu: “Önemli olan birincil pazarın sağlıklı işlemesi. Eğer bu pazar iyi işler yatırımcılar ilgi gösterirse bir sorun olmaz. O zaman ikincil pazar da sağlık bir şekilde işler. Türkiye şartları dikkate alındığında kurumsal yönetim ilkeleri başta olmak üzere raporlama ve diğer şartların söz konusu şirketlerin karşılayacağı standartlarda olmalı. Zaten borsada işlem gören şirketlerin önemli bir kısmı bu statüde. İMKB-30 hariç diğer şirketler bana göre KOBİ statüsünde.”

BÖLGESEL HOLDİNGLER KURULMALI

Zaman zaman sektörün önde gelen isimlerinin TOBB’a önerilerde bulunduğunu da belirten Ali İhsan Karacan, “Bizim önerimiz sektörel ya da bölgesel holdingler kurulması yönündeydi. Bu piyasalar sermaye piyasası standartları olmayan şirketleri kaldırmaz. Böyle olunca da ikincil pazar oluşmaz” diye konuştu.

BORSAYI GİRİŞİMCİLER KURMALI

Bu yapılanmada bazı endişelerinin de olduğunun altını çizen Karacan, bir meslek örgütü olan TOBB’un girişimci gibi hareket etmesinin çok doğru olmadığını söyledi. Kanunen mümkün olmasına rağmen bu girişimleri ‘TOBB’un misyonundan sapması’ olarak yorumlayan Karacan, şöyle konuştu: “İTO’nun Formula 1‘de yaşadıklarını düşünün. Ortada böyle bir tecrübe var. Sermaye piyasaların bir ayağında kurumsal bir örgütün sahne alması sermaye piyasalarının sağlıklı işlemesinde sıkıntı yaratacaktır. Bunu girişimcilerin yapması daha doğru olur.”
TASARRUF TEDBİRLERİ YANLIŞ

Yaklaşık 22 yıl önce faaliyete geçen İMKB’de hiçbir dönemde bugün uygulanan tasarruf tedbirlerinin uygulanmadığını vurgulayan Ali İhsan Karacan, İMKB’nin özerk ve özgür bir kurum olduğunu söyledi. Özerk olmasının hesap vermek anlamına da gelmediğini belirten Karacan, “Artık borsalar teknoloji kuruluşu ve altyapılarını hızla yenilemeliler. İMKB’nin kurumsal yapısı yenilenmeli. 2002 yılında yapılan seçimlerden hemen sonra iktidar partisi özelleştirme konusun gündeme getirdi. O dönem bakan olan Abdüllatif Şener, konuyu gündeme getirdi ama bugüne kadar bir adım atılamadı. Önemli olan İMKB’ni kurumsal yapısının tamamen yenilenmesi, tasarruf tedbirleri başta olmak üzere diğer tüm sorunlar sadece teferruat” şeklinde konuştu.