Tekstilcinin 'kene'si de, düşük döviz kuru
Ekonominin lokomotif sektörlerinden tekstil, istihdam açısından büyük önem taşıyor. Ancak döviz kuru ve yüksek maliyetlerden yakınan tekstilciler, işletmelerini başta Mısır ve Özbekistan olmak üzere çeşitli ülkelere taşıyor.

Sanayicilerin tepkisini çeken düşük kur politikasına bir eleştiri de tekstilcilerden geldi. İstanbul Tekstil ve Hammadde İhracatçıları Birliği (İTHİB) Başkanı İsmail Gülle, düşük döviz kurlarını keneye benzetti.


Bundan sanayicilerin büyük sıkıntı çektiğini belirten Gülle, "Türkiye'de kene salgını var, bizim kene salgınımız da düşük kur." dedi. Tekstil ve hazır giyim sektörü, uluslararası rekabet gücünü hızla yitiriyor. Uzmanlara göre bu sürecin temel sebepleri yüksek faiz ve düşük kur politikası ile hızla artan enerji ve istihdam maliyetleri. Dün Ege İhracatçı Birlikleri'nde bir araya gelen sektör temsilcileri, derinleşen sorunların çözümü için bir bildiri yayınladı.
Bildiride tekstil ve hazır giyimin hassas sektör ilan edilmesi istenirken, çözümsüzlük halinde eylem mesajı verildi. Ancak eylemin şekli konusunda bir açıklama yapılmadı. Toplantıdan sonra konuşan İTHİB Başkanı Gülle, "İhracatçının ve işadamının eylemi kolay olmuyor. Buna kalmadan çözüm bulunmalı. Burada herkes sektöre can suyu verilmesini bekliyor. Sorun, eylem sözüne gerek kalmadan çözülmeli. Türkiye'de kene salgını var, bizim kene salgınımız da düşük kur." ifadelerini kullandı.
İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçı Birlikleri (İHKİB) Başkanı Hikmet Tanrıverdi tarafından okunan bildiride, mevcut şartlar içinde üretim ve ihracat yapanların sabah işe gitmesine gerek olmadığı belirtilerek, "Çünkü ne üretirseniz üretin üstüne rekabet edecek fiyat yazmanız mümkün değil." denildi. İhracatla elde edilen paranın kur farkı yüzünden vergi ve elektrik faturasını bile karşılamaya yetmediği dile getirildi. Bildiriye göre, tekstilcilerden binlerce çalışanına 'ben ithalatçı oldum hadi size kolay gelsin' demesi beklenmemeli. Yıllardır mal verilen müşterilere de 'elektrik parasını ödeyemiyorum, kusura bakmayın' demek mümkün değil. Sorunun sadece tekstille ilgili olmadığı vurgulanan bildiride, "Türkiye'nin sanayi üretimi ayağını gazdan çekti. Acil bir şeyler yapılmazsa araç biraz daha gidip tamamen duracak." ifadelerine yer verildi.
Açıklamada, ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Şimşek'in İtalya'yı örnek göstermesine de karşı çıkıldı. "İtalya bu noktaya gelirken benzeri görülmemiş mevzuat kolaylıkları ve teşvik programlarıyla desteklendi. İtalya'nın her kenti bir sanayi şehri ise o bölgeler belli bir planlama sonucuydu." denildi. Ekonomi yönetiminden nasihat yerine destek beklendiğine dikkat çekilirken, "Bu haklı ve gerçekçi taleplerin toz duman içinde kaybolması durumunda ihracatçının elinde kendisini anlatmak için eylemden başka yol kalmayacaktır." değerlendirmesinde bulunuldu.
Satıcı: 1 dolar=1 YTL tehlikeli bir hayal
Toplantıda konuşan Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Oğuz Satıcı, AK Parti'ye açılan kapatma davasının sonuçlanmasından sonra ülkenin akıl tutulması gündemlerden uzaklaştığını söylerken, "Fakat hemen arkasından akıl dışı başka bir duruma doğru sürüklenmeye başladık. Kurlarda aşağıya doğru serbest düşüş, birtakım hayalperestlerin '1 doların 1 YTL' olacağına ilişkin hayali hedefleri gündeme getirdi. Bu çok tehlikeli bir hayal." diye konuştu. Merkez Bankası'ndan faizlerin düşürülmesini isteyen Satıcı, "Yüksek faiz, üretimin ana düşmanı. Yüksek faizin olduğu yerde üretim olmaz." açıklamasını yaptı. 18 Ağustos Pazartesi yapılacak Ekonomi Koordinasyon Kurulu toplantısında sektörün sorunlarının gündeme geleceği bilgisini veren TİM Başkanı, buradan bir sonuç elde edilmediği takdirde eylemin gündeme geleceğini kaydetti.
ÇÖZÜM BİLDİRİSİNDEN SATIR BAŞLARI
  • Tekstil, hassas sektör ilan edilsin.
  • Ekonomik program gözden geçirilmeli.
  • Anadolu'daki üretim havzaları desteklensin.
  • Bölgesel asgari ücret kaçınılmaz hale geldi.
  • Eximbank'la ilgili düzenlemeler etkinleştirilebilir.
  • Üretimin üzerindeki enerji maliyetleri düşürülsün.
  • İşçilik üzerindeki vergi yükü dünya standartlarına çekilmeli.
Fabrikalar Mısır'a taşınıyor

Tekstilcilerin bir bölümü şirketlerini satarken bazıları da yatırımlarını Mısır'a kaydırma yolunu seçiyor. Sabancı Holding, dünyaca ünlü kumaş üreticisi Bossa'nın yüzde 50'sini 76,4 milyon dolar bedelle Akkardan Grubu'na satmıştı. LC Waikiki'nin üreticisi Taha Holding, Nergis Holding, Şahinler Holding, Küçükçalık Holding, Akkök Holding ve Hilteks gibi pek çok büyük tekstilci, üretimlerinin bir bölümünü maliyetler daha düşük olduğu için Mısır'a taşıdı. Menderes Tekstil de üretim tesislerini 2009'a kadar Mısır'a taşıma kararı aldı. Sanko Holding ise iki fabrikasında üretime ara vermişti

ZAMAN