Avrupa'da büyüme durdu, ihracatçı yeni pazar arıyor
ABD'de ipotekli konut kredilerinin geri ödenmesinde yaşanan sıkıntının faturasından Avrupa ülkeleri de nasibini aldı.


Euro bölgesinde (Avrupa Birliği'nde para birimi olarak Euro'yu kullanan ülkeler) ekonomi, küresel piyasalardaki dalgalanma yüzünden ikinci çeyrekte yüzde 0,2 daraldı. Bu durum Avrupalı yöneticiler kadar, Türk işadamlarını da kara kara düşündürüyor. Türkiye ihracatının yüzde 50'den fazlasını Avrupa ülkelerine gerçekleştiriyor. En büyük müşterisindeki ekonomik küçülme yüzünden ciddi sıkıntıya düşen ihracatçılar yeni pazar arayışına girdi. Öne çıkan alternatiflerin başında petrol zengini Körfez ülkeleri geliyor.
İstanbul Tekstil ve Hammadde İhracatçıları Birliği, komşu ülkelere yönelik yeni bir pazarlama stratejisi geliştirmeye başladı. Birliğin başkanı İsmail Gülle, "Avrupa'daki daralmayı Türkiye'deki her fabrika hissediyor. Bu bölgeden yapılan hammadde ve yatırım malı ithalatı da azaldı. Durgunluğu aşmak için komşu ülkelere yönelik yeni bir pazarlama stratejisi oluşturduk." bilgisini verdi.
İhracatçı birliklerinin bu çerçevede oluşturduğu heyetler, önümüzdeki günlerde bu kapsamda bir dizi ziyaret ve temaslarda bulunacak. Yeni pazar arayan ihracatçılar, eskilerinden de kolay kolay vazgeçmeyecek. İsmail Gülle, "Mevcut pazarlarımızı kaybetmeyeceğiz. Aksi takdirde ihracatta herhangi bir artış olmaz. Bu ülkelere yaptığımız satışların yerini doldurmak kolay değil." ifadelerini kullandı.

Türkiye ile Avrupa arasında özellikle otomotiv alanında büyük bir alışveriş mevcut. Ancak sektör temsilcileri, Avrupa Birliği'ndeki ekonomik daralmadan endişeli değil. Otomotiv Sanayi Derneği Genel Sekreteri Prof. Dr. Ercan Tezer, Avrupa'daki daralmanın sektörlerine çok büyük bir yansıması olmayacağı görüşünde. Tezer, "Türk otomotiv sektörünün Euro bölgesindeki pazar payı çok yüksek değil. Daralma mutlaka olacaktır. Ancak yine de yüksek bir daralma beklemiyoruz." diye konuştu.
İhracatta ilk sırada, AB'nin motor ülkelerinden Almanya bulunuyor. Daralmaya rağmen 2008'in ilk yarısında Türkiye'nin en fazla ihracat yaptığı ülke yine Almanya oldu. Yıl sonu için konulan 125 milyar dolarlık ihracat hedefi temmuz ayı itibarıyla yakalandı. İlk yedi aylık rakamlara bakıldığında Almanya 7,8 milyar dolar ihracatla listenin tepesindeki yerini korudu. Almanya'yı 5,2 milyar dolar ile İtalya, 4,8 milyar dolar ile İngiltere, 4,3 milyar dolar ile BAE ve 4,1 milyar dolar ile Fransa izledi.


Körfez ülkelerine ve komşulara ihracat arttı Türkiye'nin AB ülkelerine olan ihracatı yerinde sayarken Körfez ülkeleri ve komşu ülkelerde ise artış gösterdi. İhracatçı birliklerinin rakamlarına göre Temmuz 2008 itibarıyla en fazla ihracat artışı gerçekleştirilen ülke Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) oldu. Bu ülkedeki artış oranı yüzde 180'i buldu. Geçen yılın aynı döneminde bu ülkeye 1,5 milyar dolarlık ihracat yapılırken, rakam bu yılın aynı döneminde 4,3 milyar dolara yükseldi. BAE'yi yüzde 148'lik artışla Malta, yüzde 128'lik artışla Katar, yüzde 99'luk artışla Libya, yüzde 77'lik artışla Ukrayna, yüzde 70'lik artışla Gürcistan ve yüzde 68'lik artış oranlarıyla İran ve Azerbaycan izledi.

ZAMAN