Kapatma davasında ürken yabancı yeniden kapımızı çalmaya başladıÖzelleştirme İdaresi Başkanı Metin Kilci, Galataport Limanı için yeniden ihaleye çıkacaklarını söyledi.

AK Parti'ye açılan davada kapatma isteminin reddi, özelleştirmeyi de olumlu etkiledi. Siyasi belirsizlik sebebiyle yatırım kararlarını erteleyen firmalar, gözünü yeniden özelleştirme ihalelerine çevirdi


Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB) kısa bir süre içinde şeker fabrikaları, elektrik dağıtım hizmetleri ve Milli Piyango için özelleştirme ihalelerine çıkmaya hazırlanıyor.
Zaman'a konuşan Özelleştirme İdaresi Başkanı Metin Kilci, yatırımcıların öncelikle ülke riskine önem verdiğini söyledi. Özellikle elektrik dağıtım ve şeker fabrikalarında öngörülebilir olmanın önem taşıdığını belirten Kilci, "İki bölgenin elektrik dağıtım ihalesini tamamladık. Diğer iki bölgede ise ihaleye çıkacağız. İşlerin iyi gitmesi halinde 2009'da tüm dağıtım özelleştirmelerini tamamlamayı hedefliyoruz." dedi. Geçen ay başında gerçekleştirilen ihalelerde Başkent Elektrik ve Sakarya Elektrik için toplam 1 milyar 825 milyon dolarlık teklif gelmişti.

Metin Kilci, otoyol özelleştirmeleri için de bu yıl sonuna kadar ihaleye çıkacaklarını aktardı. Kilci, Salıpazarı-Karaköy Kruvaziyer Liman Kompleksi'nin (Galataport) özelleştirme sürecinin de yeniden başlayacağını duyurdu. Galataport'ta imar yetkisinin açıklık kazandığını dile getirirken, 10-15 gün içinde Anıtlar Yüksek Kurulu'na başvuracaklarını açıkladı. 1,5 yıl önce İsrailli işadamı Sami Ofer ile Türk ortağı Mehmet Kutman'ın yer aldığı konsorsiyum, Galataport'a 49 yıl için 4,3 milyar dolar önermişti. İhale daha sonra iptal edilmişti. Başkan Kilci, şeker fabrikalarının özelleştirilme sürecinin ise iki hafta içerisinde başlayacağını bildirdi.

Türkiye Şeker Fabrikaları'na ait toplam 25 fabrikanın, 5-6 ayrı portföy grubu olarak özelleştirileceğini aktarırken, "İlk grubun ihale sürecinin 15-20 gün içerisinde başlamasını hedefliyoruz." değerlendirmesinde bulundu. Öİ Başkanı, Milli Piyango'nun özelleştirilmesiyle ilgili ihale sürecinin de birkaç hafta içerisinde başlayacağını söyledi. Süre ve yöntem konusunun henüz kesinleşmediğini vurgularken sürenin 10 yıl olma ihtimalinin yüksek olduğunu kaydetti. Devrin imtiyaz sözleşmesi niteliğinde olması planlanıyor. Milli Piyango, geçen yıl 1,3 milyar dolar ciro yapmıştı. İdare, ikramiyeleri dağıttıktan sonra kârının bir kısmını kamu kuruluşlarına aktarıyor. Özelleştirilme sırasında da kamunun bu payı garantiye alınacak.

ZAMAN