İmalatçı olmayan esnafa da kredi paketi hazırlanıyor
İmalatçı esnaf, sıfır faizli krediyi 20 Ağustos'tan itibaren alabilecek.

Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'nın piyasada yaşanan nakit sıkışıklığını bir ölçüde gidermek için vereceği sıfır faizli krediyi imalatçı esnaf ve sanatkâr ümitle bekliyor.


Ancak bakanlık yetkilileri, 20 Ağustos Çarşamba günü verilmeye başlanacak krediye ilişkin önemli uyarılar yapıyor. Buna göre, KOSGEB'in verdiği krediden sadece imalatçı esnaf ve sanatkâr yararlanacak. Bu sebeple Küçük ve Orta Ölçekli Sanayi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) veri tabanındaki bilgilerin güncellenmesi, kayıtlı değilse kaydın yaptırılması gerekiyor. Krediden faydalanamayacak olan küçük esnaf içinse kanun değişikliği gerekiyor. Ancak bakanlık, imalatçı olmayan esnaf ve sanatkârı da memnun etmek için yeni bir proje geliştiriyor. Yakında kamuoyuna açıklanacak projeyle küçük esnafın birleşmesi, verilecek krediyle teşvik edilecek. Böylece küçük esnaflar birleştirilerek daha rekabetçi bir yapıya kavuşmaları sağlanacak.
KOSGEB'in sıfır faizle vereceği krediye gösterilen ilgi, Sanayi Bakanlığı'nı memnun etti. Yoğun ilgi üzerine bakanlık, kaynağı büyütmek için hükümet nezdinde girişimlere başladı. Toplam 125 milyon YTL olan ve 5 bin imalatçı esnafa kullandırılacak kredi için başvurular, sıfır faizli kaynağın tamamı bitene kadar alınacak. Bankalar üzerinden verilecek kredi için, teminat sorunu da öne çıkıyor. Yetkililere göre, özellikle küçük imalatçı esnaf için banka teminat sorunu önemli bir konu. Kredi Garanti Fonu üzerinden teminatlara garanti verilmesi gibi çözümler söz konusu. Ancak bankalara 'şuna ver, buna verme' denemiyor, kuralları tamamen kendileri koyuyor. Esnaf ve Sanatkâr Kredisi Destek Programı adlı proje kapsamında kullanılacak kredinin ilk 6 ayı ödemesiz, 3 ayda bir ödemeli ve 18 ay vadeli olacak. İmalatçı esnaf ve sanatkâr başına en fazla 25 bin YTL olarak verilecek kredinin faizi KOSGEB tarafından karşılanacak. Ancak, kadın girişimcilere 30 bin yeni lira verilecek. Kredinin yüzde 25'i Güneydoğu ve Doğu Anadolu'ya, yüzde 25'i diğer kalkınmada öncelikli yörelere, yüzde 50'si ise normal ve gelişmiş yörelerdeki imalatçı esnaf ve sanatkâra kullandırılacak. Krediden yararlanmak isteyenlerin, Esnaf ve Sanatkârlar Odası siciline kayıtlı ve TESK onaylı kapasite raporuna sahip olması gerekiyor. Ayrıca, KOSGEB veri tabanına kayıtlı olacak. Başvurular; Ziraat, Halkbank, Vakıfbank, İş Bankası, Yapı Kredi, Garanti, Akbank ve TEB'e yapılacak.

ZAMAN