Hızla yükselen ABD Doları, petrol ve altındaki 'balon'u söndürüyorAltında dış piyasalarla Türkiye arasındaki fiyat farkı 40 dolara kadar çıkıyor.

Amerikan Doları'nın uluslararası piyasalarda giderek değer kazanması, başta petrol ve altın olmak üzere emtia fiyatlarında ciddi bir düşüş yaşanmasına sebep oluyor.


Euro karşısında 1,6090 seviyesine kadar gerileyen dolar, dün son altı ayın en yüksek seviyesi olan 1,4680 seviyesini gördü. Dolardaki hızlı toparlanmada, Euro bölgesi ve Japonya'daki ekonomik küçülmenin tersine Amerika'da direnen büyüme etkili oluyor.
Sadece ağustos ayında Avrupa para birimi karşısında yüzde 5 değer kazanan doların yükselişi petrol fiyatlarının da gerilemesine yol açıyor. Temmuzda 147 dolardan alıcı bulan Amerikan ham petrolünün varil fiyatı dün 112,6'ya, Brent türü petrol ise 113,4 dolara indi.
Geçen mart ayında 1.033 dolara kadar tırmanan altının onsu ise 787 dolarla 2008'deki en düşük seviyesine geriledi.

Gelişmeleri yakından izleyen uzmanlar, Avrupa ve Asya ekonomilerinde yüksek petrol fiyatlarının etkisiyle ortaya çıkan enflasyon ve durgunluğun doların değer kazanmasına sebep olduğu görüşünde birleşiyor.
Avrupa Merkez Bankası'nın yakın bir dönemde faiz indirimine gidebileceğine ilişkin beklentilerin giderek güçlendiğini aktaran piyasa uzmanları, bu gelişmenin doların daha da güç kazanması anlamına geleceğini düşünüyor. Halk Yatırım Hazine Müdürü Ali İhsan Ç***** Amerika'da yaşanan mortgage krizi sonrasında ciddi anlamda kayba uğrayan hedge fonların bu durumu telafi etmek için başta petrol, altın ve gıda olmak üzere değerli madenler ve emtia ürünlerine yöneldiğini hatırlattı ve ekledi:

"Ancak yılbaşından itibaren Amerikan piyasalarının yeniden toparlanmaya başlaması ve kayıpların artık netleşmesiyle birlikte uluslararası yatırımcılar yeniden hisse senetleri ve finansal enstrümanlara dönüş yapmaya başladı. Sermaye hareketlerinin yeniden Amerika'ya yönelmesi neticesinde bir kâr realizasyonu süreci başladı ve bunun doğal sonucu olarak emtia ürünlerinin fiyatlarında da ciddi bir gerileme meydana geldi."
Şeker Yatırım Kurumsal Finans ve Araştırma Müdürü Hakan Karaciğan da Euro/dolar paritesinin 1,60'a ulaşmasının bir dönüm noktası olduğunu ve bu noktadan itibaren Euro'nun değer kaybetmeye başladığına dikkat çekti.

Avrupa Merkez Bankası'nın giderek tehlikeli hale gelen büyümedeki yavaşlamayı kesmek için elinde çok fazla enstrüman olmadığına dikkat çeken Karaciğan, "Enflasyon baskısıyla karşı karşıya kalan AMB'nin yapabileceği en önemli hamle faiz indirimine gitmek olacaktır. Bu, doların daha da değer kazanması sonucunu doğurur." yorumunu yaptı.
'Altın Türkiye'de daha pahalı'
Yaşanan gelişmeler Türk piyasalarını da yakından ilgilendiriyor. Düğün sezonu olmasına karşın altın fiyatlarının giderek gerilemesi toplumu memnun ediyor. Goldaş Finansman Müdürü Gökhan Aksu'ya göre, yurtdışındaki külçe altın arzında yaşanan sıkıntılardan ötürü Türk halkı bu ciddi düşüşten arzu edildiği kadar faydalanamıyor.
Ons bazında ifade edildiğinde, uluslararası fiyatla Türkiye'deki fiyatlar arasında çok fark oluşuyor. Fark 40 onsa kadar çıkıyor. Diğer bir ifadeyle Türkiye aslında altını pahalı alıyor. Altının dışında küresel ekonomideki yumuşamadan da yeterince yararlanamadık. Halk Yatırım Hazine Müdürü Ç***** kapatma davasının piyasaları ciddi anlamda tedirgin ettiğini dile getiriyor. Belirsizliğin ortadan kalkmasının ardından Borsa'nın yükselişe geçtiğini kaydeden Ç***** "Merkez Bankası'nın yeni faiz artırımı olmayacağına dair işaret vermesiyle Türkiye, kapatma davasının da olumlu etkisiyle uzaklaştığı Gelişmekte Olan Ülkeler piyasalarıyla arayı giderek kapatacaktır." diyor.

ZAMAN