Sendikaların hükümetle zam pazarlığı başladıDevlet Bakanı Murat Başesgioğlu ve konfederasyon başkanlarının katıldığı toplu görüşmelerin ilk turu 3,5 saat sürdü.

Yaklaşık 2,5 milyon memurun maaşına 2009 yılında yapılacak zamlara ilişkin toplu görüşme maratonu dün başladı. 15 gün sürecek toplantıların ilk gününde sendikalar hükümet kanadına taleplerini sundu.

Hükümet ise bu taleplere 21 Ağustos'taki toplantıda cevap verecek. Görüşmelere hükümet adına Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu başkanlık ediyor. Toplantılara ayrıca Kamu İşveren Kurumu üyesi bürokratlar ile memurlar adına yetkili konfederasyonlar olan Kamu-Sen ve Memur-Sen'in yöneticileri katılıyor. KESK ise toplu görüşme masasını terk etti. Görüşmenin ilk turunun ardından açıklama yapan Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu, ilk toplantıda gündemi belirlediklerini söyledi. Çalışmalar için üç ayrı komisyon kurduklarını, ikinci toplantının 21 Ağustos Perşembe günü yapılacağını açıkladı. Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız, toplu görüşmeler sonunda anlaşma sağlanması durumunda 30 Ağustos'ta şölen yapacaklarını dile getirdi. Anlaşma sağlanamaması durumunda ise açlık grevine gideceklerini kaydetti. Görüşmelerde olumlu bir yaklaşım görmemeleri halinde çeşitli illerden yürüyüş başlatarak Ankara'ya geleceklerini ve 29 Ağustos'ta da oturma eylemi yapacaklarını ifade etti. Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu ise memura ekonomideki büyümeden refah payı verilmesini istedi. Maaş artışında enflasyonun yanı sıra büyümenin de göz önünde tutulmasını vurgularken taban aylığın 30 YTL artırılmasını, sendika üyesi kamu çalışanlarına toplu görüşme primi olarak 25 yeni lira ödenmesini, Gelir Vergisi oranlarının 5 puan indirilmesini, eş yardımının 101 YTL'ye, çocuk yardımının 25 yeni liraya, yiyecek yardımının da 55 YTL'ye çıkarılmasını istediklerini kaydetti.

ZAMAN