Kamu çalışanının maaşı 25 ila 100 YTL artacak

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 1,6 milyon memura bugün ek ödeme müjdesi verecek. Başbakan, memur maaşlarını 25 ila 100 YTL artıracak ek ödeme düzenlemesini Maliye Bakanı Kemal Unakıtan ve Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu ile birlikte açıklayacak.


Ek ödemeden, fazla mesai ile döner sermaye almayan ve ek göstergesi bulunmayan memurlar yararlanacak. Hükümet, bu adımla kamudaki ücret dengesizliğine son vermeyi amaçlıyor. Böylece aynı unvana sahip, aynı işi yapan kamu personeli arasındaki ücret farklılığı giderilerek eşit işe, eşit ücret uygulamasına geçilmiş olacak. Bunun için de maaşı düşük olan personele her ay ek ödeme yapılacak.
Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu, Başbakan Erdoğan'ın büyük önem verdiği ek ödemeye ilişkin açıklamayı bizzat kendisinin yapacağını söyledi. Başesgioğlu, ek ödemeye ilişkin rakam vermedi. Ancak edinilen bilgiye göre ek ödemeler 25 ile 100 YTL arasında değişecek.

Ek ödemeler 15 Ağustos'tan itibaren geçerli olacak. Başesgioğlu, hükümetin 2006'dan beri uygulamakta olduğu denge tazminatı uygulaması yerine ek ödeme sistemine geçeceğini kaydetti. Maliye Bakanlığı'nın yaptığı çalışmaya göre ek ödemede 10 puanlık artış, memur maaşlarına 50 yeni lira zam olarak yansıyacak. Bu çerçevede hizmetli maaşlarına 5 puan ek ödeme karşılığında 25 YTL, araştırma görevlisi, öğretmen gibi meslek gruplarında 10 puanlık ek ödeme artışı karşılığında 50 yeni lira, mühendis maaşlarında ise 15 puan ek ödeme karşılığında 75 YTL ek artış düşünülüyor. Ek ödemenin bazı meslek gruplarında 100 YTL'ye kadar çıkabileceği belirtiliyor

ZAMAN