AK Parti hakkındaki kapatma davası yüzünden ticaretin yavaşlaması sebebiyle yılın ilk yarısında durgun bir dönem geçiren hafif ticari araç pazarında beklentiler yılın son aylarına kaldı.


Volkswagen Ticari Araç Genel Müdürü Kerem Güven, "Yılın ilk yarısındaki bazı belirsizlikler artık ortadan kalktı. Son iki ayda pazarın biraz daha hareketleneceğini düşünüyorum." derken kapatma davasıyla ortaya çıkan belirsizliğin yılın ilk yarısındaki satışları ciddi anlamda etkilediğine dikkat çekti.
Yeni modellerin pazara girmesiyle tüketici tercihlerinin de değiştiğine dikkat çeken Güven, Caddy modelinin marka açısından lokomotif olduğunu ifade etti. 2004 yılında tanıtılan yeni Caddy'nin 60 binlik satış rakamıyla tüm VW modelleri arasında Türkiye'de en çok satan araç haline geldiğini söyleyen Güven, Caddy satışlarının yüzde 98'inin ise hem binek hem de ticari kullanım imkânı veren kombi versiyonundan oluştuğunu belirtti. Hafif ticari araç pazarının yüzde 44'ünü Caddy sınıfının oluşturduğunu dile getiren Güven, bu modelin tüketici tercihlerinde hep ön sıralarda yer aldığının altını çizdi. VW ticari araç olarak geçen yıl 28 bin 242 hafif ticari araç satarak, yüzde 12'lik pazar payı yakaladıklarını aktaran Güven, "Dinamikler sürekli değişiyor ama 2008'de 23 bin araç satışıyla aynı pazar payına ulaşmayı istiyoruz. Yılın son iki ayında piyasada bir hareketlilik olursa, bu rakamı 25 bin adede çıkartabiliriz." diye konuştu. Türkiye'nin içinden geçtiği sıkıntılı süreç, Almanya'dan sonraki en büyük ikinci VW ticari araç pazarı olma unvanını da sarstı. 2007 sonunda 2 bin araç farkla İngiltere, Avrupa'da ikinciliğe otururken yılın ilk 7 ayında Türkiye, İngiltere ve Hollanda'yla başa baş mücadele ediyor. Ancak, pazarın bu şekilde devam etmesi halinde İngiltere'nin yıl sonunda Türkiye'den daha fazla VW ticari araç satışına imza atması bekleniyor.
Türkiye'ye özel hafif ticari araç Alman Volkswagen, Türk tüketicilerin hafif ticari araçta binek otomobil konforunu araması ve lüks ekipman istemesine kayıtsız kalamadı. Şirket sadece Türkiye'ye özel Caddy Life adı verilen bir versiyon üretti. Kerem Güven, hafif ticari araç segmentinde kişiselleştirmenin çok yaygın olduğunu belirterek, "Türkiye'de konfor ve görsellik ön planda. Tüketiciler lüks donanımları araçlarında görmek istiyor. Caddy Life, bu talebi karşılayan özelliklere sahip." dedi. Caddy Life'ta metalik renk, 4 hava yastığı, gövde rengi tamponlar, alaşımlı jantlar, özel dizayn koltuk gibi birçok yenilik bulunuyor. Yine 105 beygir güç üreten 1,9 litrelik dizel motorla yola çıkan araç, isteğe bağlı olarak DSG otomatik şanzımanla alınabiliyor

ZAMAN