Alttan gelenlerin önünü açıyorum TİM Başkanlığı'na aday değilimİhracatçı birliklerinin çatı örgütü Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin (TİM) yeni başkanı 9 Eylül'deki genel kurulda belirlenecek. TİM Başkanı Oğuz Satıcı, başkanlık seçimi öncesinde tartışmaların büyümesi üzerine, tekrar aday olmayacağını açıkladı.


Satıcı, 1932'de temelleri atılıp bugünkü halini alan kurumda 7 yıldır başkanlık görevini yürütüyordu. Adnan Dalgakıran ve Ali Kahyaoğlu'nun adaylığını açıkladığı seçimlerde, adaylar arasında daha önce Satıcı ile birlikte çalışan İsmail Gülle'nin de adı geçiyor. Son beş hükümetle birlikte çalışan Oğuz Satıcı, "Türkiye ihracatta büyük mesafe katetti. Görev süremizde ihracatı 26 milyar dolardan alarak 130 milyar dolara taşıdık ve 2023 için de 500 milyar dolarlık hedef koyarak devrim yaptık. Bir devrim daha yaparak alttan gelenlere yer açmak, gelenek oluşturmak adına ve anlamlı olması için de zirvedeyken aday olmama kararı aldık." dedi. Satıcı, hükümetlerle, meslek ve sivil toplum örgütleriyle uyumlu çalıştıklarını ve en sıkıntılı dönemlerden, en kaotik ortamlardan başarıyla çıktıklarını kaydetti. Oğuz Satıcı, aday olmama kararını almadan 59 ihracatçı birliği başkanıyla görüşme yaptığını, adaylığı için ısrarlar olduğunu belirterek, "Her son, yeni bir başlangıçtır. Başka devrimler için yeni bir başlangıç yapacağım." ifadelerini kullandı. Meclis Başkanı, genel kurulun sağlam bir akılla karar alacağı beklentisini dile getirirken, destekleyeceği aday konusunda ise isim vermekten kaçındı. Ancak, kendisinin hâlâ genel kurulun bir parçası olduğunu, mahrem kalmak şartıyla kafasında bir aday bulunduğunu eklemeyi ihmal etmedi. Yöneticilik yaptığı süreçte sektörlerin kendi içinden işaret ettiği kişilerle çalıştığını vurgulayan Satıcı, "Burada listeler yarışmaz, kişiler, onların performansları, yapıya verdikleri katkı yarışır." şeklinde konuştu. Görev süresi boyunca kendisine sunum yapılmadan rakiplerle mücadele ederek seçildiğini, rekabetin etik olduğu sürece kalite getireceğini ifade etti.
Oğuz Satıcı, bugüne kadar oluşturduğu birikimden faydalanmak istedikleri sürece yeni yönetime elinden gelen desteği vereceğini kaydetti. Satıcı ayrıca, görevdeyken elde ettiği birikimi siyasette, akademik hayatta kullanacağını da ifade etti. Meclis Başkanı, verdiği kararlara hep destek sağlayan ailesine bundan sonra daha fazla vakit ayıracağını da dile getirdi.
Merkez Bankası'nı ilanla hükümete şikayet etmişti 27 Ocak 1965 doğumlu Oğuz Satıcı, iş hayatına Oğuz İplik'te başladı. 1991'de Teksfil İplik Örme'yi, 1994'te Polaris Tekstil'i kurdu. 1990'daki İstanbul Ticaret Odası seçimlerinde en genç üye olarak Meclis'e girdi. İlk olarak 1999'da İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçı Birliği'nin başkanı olarak Türkiye İhracatçılar Meclisi'nde (TİM) öne çıktı. 2001'deki seçimlerde ise meclis başkanı oldu. 7 yıllık başkanlığı süresince, Merkez Bankası'na karşı yaptığı açıklamalarla dikkat çekti. Diğer iş dünyası örgütlerinin de desteğini alarak Ekim 2007'de bütün gazetelerde 'Yeter artık faiz indir!' ilanı verdi. Bu ilandan sonra Başbakan Tayyip Erdoğan, Dış Ticaret Kompleksi'nde ihracatçılarla bir araya geldi. Oğuz Satıcı, tekstil ve hazır giyim sektörünün sorunlarının çözülmesi için de yine sektör temsilcilerinin Ankara'da Başbakan'la bir araya gelmesine katkıda bulundu. Bu toplantıda tekstil ürünlerinde yüzde 8 oranında KDV indirilmesi kararı çıktı. Satıcı'nın başkanlığındaki TİM, Merkez Bankası'nın Para Politikası Kurulu'na alternatif olarak iş dünyası temsilcilerinin katıldığı 'Gölge Para Kurulu' oluşturdu. Satıcı, Ocak 2007'de 170'e yakın işadamı ile birlikte Mısır'a inceleme gezisi yaptı. Burada 6 Ekim Sanayi Bölgesi'nde 'Türk Organize Sanayi Bölgesi'nin kurulması için Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen'in nezaretinde Satıcı'nın Polaris firmasındaki ortağı Tunç Özkan'la birlikte imza atması sektörün tepkisini çekti. Satıcı, aylık ihracat rakamlarını her ay bir ilde yapma geleneğini de başlattı. Satıcı ve diğer tekstil ve hazır giyim ihracatçı birlikleri son olarak faizlerin indirilmesi ve düşük kur politikasından vazgeçilmesi için İzmir'de toplantı yaparak eyleme gidecekleri uyarısında bulundu

ZAMAN