Alışveriş merkezi işini sevdim, yatırımlar sürecek

İstanbul'daki alışveriş merkezi ve rezidans halkasına bir yenisi daha ekleniyor. Bağcılar'da inşa edilecek 212 İstanbul'un Mayıs 2009'da açılması planlanıyor.

Projenin sahibi Akın Holding'in yönetim kurulu bakanı Nuri Akın, alışveriş merkezi alanındaki yatırımlarının devam edeceğini vurguladı. "Bu işi çok sevdim, adrenalini çok yüksek, 16 saat çalışıyorum ama doymuyorum." diyen Akın, projelerinin Bağcılar'ın ve İstanbul'un iftihar edeceği bir alışveriş merkezi ile rezidans olacağını söyledi. '212 İstanbul' ismini ise İstanbul'u simgelediği ve akılda kalıcı olduğu için seçtiklerini kaydetti. Yatırımın kendisini yaklaşık 12 senede amorti etmesini beklediğini aktaran Akın, "Sadece hacim olarak büyük bir proje yapmıyoruz. Aynı zamanda İstanbul'un yeni Maslak diye adlandırılan, gelişen noktası Basın Ekspres Yolu Mahmutbey civarında halka en iyi alışveriş ve eğlence imkanını sunuyoruz." ifadelerini kullandı.

Akın Holding'e ait Edip Uluslararası Gayrimenkul ve Turizm şirketi tarafından yaptırılan 212 İstanbul Alışveriş Merkezi, Holiday Inn İstanbul Airport North Otel'de düzenlenen basın toplantısı ile tanıtıldı. Atatürk Havalimanı'na giden Basın Ekspres Yolu ile Bağcılar-Halkalı üstgeçidinin kesiştiği köşede 56 bin metrekare arsa üzerinde yapımı devam eden 212 İstanbul, kapalı alanı 230 bin metrekare olan alışveriş merkezi ile 39 katlı, 100 bin metrekare rezidanstan oluşuyor. Kiralanabilir alanı 69 bin metrekare olan merkezin 105 bin metrekare büyüklüğünde 3 bin 300 araç kapasiteli bir otoparkı bulunuyor. Proje maliyetinin, alışveriş merkezi 115 milyon, rezidansın ise 90 milyon Euro olmak üzere toplam 205 milyon Euro'yu bulacağını kaydeden 212 İstanbul'un üst yöneticisi Aydın Bilgin, "Outlet denilen ucuz bir fabrika satış merkezi değiliz. Kuvvetli mağaza karması ile tam bir güç merkeziyiz." dedi. Faaliyete geçtiklerinde direkt ve dolaylı şekilde 3 bin kişiye iş imkanı sağlayacaklarını söyledi. Alışveriş merkezinin bulunduğu konuma da dikkat çeken Bilgin, TEM yolunu E-5'e bağlayan Basın Ekspres Yolu'nun çok yakında ikinci bir Maslak arteri hâline geleceğini belirtti. Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı da, Bağcılar'ın modernleşme, büyüme, şehirleşme ve gelişme konusunda İstanbul ve Türkiye için bir model olduğunu dile getirdi. İnşası devam eden 212 İstanbul Alışveriş Merkezi ile Bağcılar'ın yeni bir kimlik kazanacağını bildiren Çağırıcı, "Alışveriş merkezi Avrupa'dan gelen ve Avrupa'ya gidenlerin mutlaka uğrak yeri olacaktır. Bu proje ile ilçemizde yeni istihdam sağlanacak." diye konuştu.

ZAMAN