Afrika zirvesi ilk meyvesini verdi: Türkiye-Afrika odası kuruluyor

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün himayesinde gerçekleştirilen Türkiye-Afrika İşbirliği Zirvesi ilk meyvesini verdi. İki bölge arasındaki ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi için ortak oda kuruluyor.


Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile Afrika Ticaret Sanayi-Ziraat ve Meslek Odaları Birliği'nin (UACCIAP) ortak çalışmaları ile hayata geçirilecek odanın imza töreni Cumhurbaşkanı Gül'ün nezaretinde yapıldı.
Afrika Zirvesi'nin son gününde Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) ve Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu'nun (DEİK) ortaklaşa düzenlediği çalışma toplantısı Çırağan Sarayı'nda yapıldı. Toplantıda konuşan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Afrika Odalar Birliği Başkanı Muhammed el Mary ve diğer katılımcılarla ortak bir deklarasyon hazırladıklarını söyledi. Deklarasyon kapsamında iki coğrafya arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin güçlendirilmesi için ortak oda kurulması kararlaştırıldı. Oda aracılığıyla karşılıklı işbirliğinin artırılması, diyalog mekanizmasının geliştirilmesi, iş çevreleri arasında güçlü bir ağ kurulması, yatırım ve teknoloji transferinin teşvik edilmesi, ekonomik projelerin desteklenmesi, eğitim bilgi alışverişi ve tecrübe paylaşımının geliştirilmesi amaçlanıyor. Türkiye ile Afrika ülkeleri arasındaki yatırımlar ile birlikte ticari ilişkilerin artmasının liderlerin desteği sayesinde mümkün olabileceği vurgulandı.
TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Afrika'nın insan kaynaklarını ve doğal zenginliklerini en verimli şekilde kullanarak kalkınmasını arzu ettiklerini söyledi. Afrika'dan hammaddeyi alıp mamul madde göndermek istemediklerini belirten Hisarcıklıoğlu, "Hammaddeyi birlikte mamul haline getirmek istiyoruz." dedi. Afrika ile kazanımları ve deneyimleri paylaşmayı arzu ettiklerini söyleyen Hisarcıklıoğlu, yıl başında Afrika Birliği'nin Türkiye'yi stratejik ülke ilan ettiğini hatırlattı. Hisarcıklıoğlu'na göre öncelikle ekonomik işbirliğinin geliştirilmesinin önündeki engellerin kaldırılması gerekiyor. Yasal düzenlemeler, çifte vergilendirmeyi önleme anlaşmaları, yatırımların teşviki ve korunması anlaşmalarının bir an önce imzalanması gerekiyor. 30 milyar dolarlık dış ticaret hacmi hedefinin yakalanması için altyapı, turizm, enerji ve tarım gibi alanlarda işbirliği yapılması büyük önem taşıyor.
Afrikalı işadamlarına vize kolaylaştırılsın
Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) Başkanı Rızanur Meral de ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi için daha çok fuar düzenlenmesini istedi. Kalıcı ticaret merkezleri kurulması, devlet ve mahalli idareler olarak işadamlarına karşılıklı destek verilmesinin önemine dikkat çekti. "Pozitif ayrımcılık yapalım, Afrika'dan gelecek işadamlarına vize verilmesine kolaylık sağlansın." diyen Meral, konfederasyon olarak düzenledikleri dış ticaret köprüsü programlarının meyvelerinin de hızla alındığını vurguladı. Meral'in verdiği bilgiye göre son Afrika Dış Ticaret Köprüsü programına 950'si konuk 2 bin 500'ü de Türk olmak üzere 3.500 işadamı katıldı. 40 bin iş görüşmesi yapılan zirvede 3 milyar dolarlık ticaretin temeli atıldı. Zirvenin memnuniyet verici sonuçlarından aldıkları cesaretle 2009 Haziran ayında yeni bir Afrika zirvesi düzenlemeye karar verdiklerini ifade eden Meral, "Bu zirvede çıtayı yükselttik. İş görüşme sayısının 50 bine ve karşılıklı olarak 4 milyar dolarlık ticaretin temelinin atılmasının hedefliyoruz." dedi.
İş konseylerinin sayısı 9'a çıkıyor, ticaret katlanacak
Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) İcra Kurulu Başkanı Rona Yırcalı, enerji ve doğal kaynakları ile hızla büyüyen Afrika'nın ilgi odağı olmaya devam ettiğini söyledi. Türkiye'nin 'Afrika Açılım Eylem Planı'' ve "Afrika Stratejisi''nin ardından 2005 yılını 'Afrika Yılı' olarak kabul etmesiyle DEİK'in de atağa kalktığını ve Afrika ülkelerinde birbiri ardına iş konseyleri kurduklarını söyleyen Yırcalı, 9'uncu iş konseyini Nijerya'da kurmak için çalışmalarının devam ettiğini söyledi. Türkiye'nin Afrika'da büyükelçilik kurmaya karar verdiği 15 ülkenin tamamında iş konseyi kurarak siyasi ilişkilerin gelişmesine paralel olarak ekonomik ilişkilerin de geliştirilmesine öncülük etmeyi hedeflediklerini ifade eden Yırcalı, "Bu sene içinde Sudan ve Etiyopya'da iş konseyi kurduk. Bu konseyler Afrika'da yükselmekte ve ekonomilerini geliştirmekte olan ülkelerle Türkiye'nin halihazırda olan önemli ekonomik yaklaşımlarının bir göstergesi oldu. Türkiye-Afrika ekonomik ilişkilerinde daha gelişmiş yelpazeye yayarak geliştirmeyi ve ekonomik ilişkilerimize yeni bir vizyon kazandırmayı amaçlıyoruz.'' dedi.
'Tarımda Türkiye'nin tecrübesinden faydalanabiliriz' Afrika Odalar Birliği Başkanı Muhammed el Masry de, şu anda Afrika'da gıda krizi yaşandığını, tarımsal alanları bulunduğu halde bunları değerlendiremediklerini söyleyerek, bu alanda tecrübesi olan Türkiye'yle işbirliği yapılabileceğini ifade etti. Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen'in 2012 yılında Türkiye-Afrika arasındaki ticaret hacminin 50 milyar dolara çıkacağını söylediğini aktaran Masry, buna ulaşmayı umduğunu da belirtti. Toplantının sonunda TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve Masry, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e bir plaket sundu.

ZAMAN