İstanbul'da 50 Afrika ülkesinin katılımıyla gerçekleşen Türkiye-Afrika İşbirliği Zirvesi'ne Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) tek sivil toplum kuruluşu olarak destek verdi.


'Türkiye-Afrika Dış Ticaret Köprüsü' toplantılarıyla yüzlerce Afrikalı ve Türk işadamını bir araya getiren Konfederasyon, zirvenin diplomatik ve politik sonuçlarının yanı sıra ticari anlamda da sonuç vermesi için çalıştı. Zirve sırasında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün 50 Afrika ülkesinin heyet başkanları ile gerçekleştirdiği bazı ikili görüşmelere katılan TUSKON Başkanı Rızanur Meral, başkanlarla ayrı toplantılarda da bir araya geldi. Zirveyi değerlendiren Meral, önemli bir organizasyon olarak gördüğü etkinliğin, daha çok diplomatik ve politik sonuç almaya yönelik olduğunu kaydetti. Geçtiğimiz dönemde düzenledikleri üç zirvenin bu toplantıya zemin oluşturduğuna işaret eden Meral, hükümetin 2005'i Afrika yılı ilan etmesinin ardından TUSKON'un Afrika ile dış ticaret köprüsü programları düzenleyerek önemli başarılara imza attığını kaydetti. Meral, 2005 yılında Afrika ile ticaret hacminin 6 milyar dolar seviyesinde, ihracatın ithalatı karşılama oranının da yüzde 60 oranında olduğunu belirterek, geçtiğimiz sene yaptıkları iki toplantıdan sonra bu oranın yüzde 88'e çıktığını ifade etti. Meral, "Bu sene de iftiharla söylüyorum, ihracatımız ithalatı geçerek yüzde 109 oldu. Dış ticaret hacmimiz de 3 kat arttı. Buradan TUSKON toplantılarının somut sonuçlar verdiğini görüyoruz." dedi.
Sivil toplum kuruluşlarıyla devlet kurumları arasındaki işbirliği sayesinde son dönemlerde önemli başarılara imza attığına dikkat çeken Meral, TUSKON'un başarılarını gören Dışişleri Bakanlığı'nın bu önemli toplantıda destek istediğini anlattı. Meral, şöyle devam etti: "Toplantıya katılan devlet başkanlarıyla, başbakanlarla ve bakanlarla görüştük. Kendilerine ticari taleplerinin olup olmadığını sorup yardımcı oluyoruz. Onları, ihtiyaçlarına göre Türk işadamlarıyla burada eşleştiriyoruz. Bir anlamda bu toplantının verimini artırıp ticari anlamda da sonuçlar vermesine yardımcı oluyoruz." Meral, Türk işadamlarının Afrika'daki yatırımlarının artacağına inandığını ifade etti. Zirvenin gündemindeki Türkiye'nin BM Güvenlik Konseyi'ne geçici üyeliğine Afrika ülkelerinin desteği konusunu değerlendiren Meral, "Sadece Afrika ile değil, Avrasya ile Asya Pasifik'le de toplantılar yaptık. Şimdi de Avrupa ile ilgili toplantılar yapacağız. Bu toplantıların Türkiye'nin tanıtımına çok büyük katkı sağladığını ve bunun bu oylamada büyük ihtimalle lehimize sonuçlar vereceğini tahmin ediyoruz." diye konuştu.

ZAMAN