İslam ülkeleri arasında gümrük duvarlarını esneterek daha fazla ticaret yapılmasını amaçlayan anlaşmaya 5 ülkenin meclisi onay verdi.


İslam Kalkınma Örgütü'ne (İKÖ) üye ülkeler arasında kurulmaya çalışılan 'düşük gümrüklü ticaret köprüsü' için gerekli anlaşmaya Malezya, Suriye, Tunus, Türkiye ve Ürdün meclislerinden onay çıktı. Anlaşmanın yürürlüğe girmesi için karara imza atan 6 ülkeden 5'inin daha meclisinden onay alması gerekiyor. Gözler mutabakat zaptını imzalayan Bangladeş, Birleşik Arap Emirlikleri, Gine, Kamerun, Mısır ve Pakistan'a çevrilmiş durumda. İKÖ üyesi ülkeler arasında daha fazla ticaret zemini oluşturulması için İslam Konferansı Teşkilatı Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi (İSEDAK) çerçevesinde yürütülen projenin en geç 2009 yılı başında sonuçlandırılması ve yürürlüğe konulması planlanıyor.
İslam ülkeleri arasında 'Tercihli Ticaret Sistemi' uygulanması çalışmasının temeli 1984 yılına dayanıyor. Sistem, üye ülkelerin aralarında 'gümrük vergisi indirimi' sağlamalarını öngörüyor. Buna göre indirim 3 aşamada gerçekleştirilecek. Yüzde 25'ten yüksek gümrük vergileri yüzde 25'e, yüzde 15 ile yüzde 25 arasındakiler yüzde 15'e çekilecek. Yüzde 10 ile yüzde 15 arasındaki vergiler de yüzde 10'a inecek. Komite'nin önemli projelerinden biri olan sistemin 'en az 10 ülke' tanımlamasının dışına çıkabilmesi için Ankara'da mayıs ayında geniş katılımlı bir toplantı gerçekleştirilmişti. Türkiye'nin ev sahipliğindeki toplantıya, Bangladeş, Birleşik Arap Emirlikleri, Fas, Gine, İran, Kamerun, Katar, Libya, Lübnan, Maldivler, Malezya, Pakistan, Senegal, Suriye, Suudi Arabistan, Tunus, Uganda, Umman ve Ürdün olmak üzere toplam 21 ülke katılmıştı. İslam Konferansı Teşkilatı üyesi 57 ülkenin dünya ticaretindeki payı yüzde 9,5 seviyesinde bulunuyor. 2006 verilerine göre, toplam ihracatları 1 trilyon 250 milyar doları, ithalatları 950 milyar doları aşıyor. Aradaki 300 milyar dolarlık ticaret fazlası, satın alma ve sermaye gücünü gösteriyor. İslam ülkelerinin kendi aralarındaki ticaretinin payı ise yüzde 16,3. Söz konusu oranın 2015'e kadar yüzde 20'ye çıkarılması hedefleniyor. Sekreteryasını Devlet Planlama Teşkilatı'nın üstlendiği İKT ülkeleri arasındaki 'Tercihli Ticaret Sistemi'ne Türkiye büyük önem veriyor. Sistemin yürürlüğe girmesiyle Türkiye, dış ticaretinde yeni açılımlar elde ederken, bu durum diğer İslam ülkelerinin de yararına olacak. Türkiye'nin İslam ülkelerine ihracatı yıllar itibarıyla yükseliş gösteriyor. 2004'te 10,2 milyar dolar olan tutar, 2005'te 13 milyara, 2006'da 15 milyara, geçen yıl da 20,2 milyar dolara ulaştı. 2004'te 10,6 milyar dolar olan söz konusu ülkelerden ithalat ise 2005'te 14,4 milyar, 2006'da 19,1 milyar, 2007'de de 21,5 milyar dolara yükseldi.

ZAMAN