Uluslararası piyasalardaki beklentiler ile petrol fiyatlarında 'moral bozucu' yönde esen rüzgârın tersine dönmesi, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nı coşturdu.Petrol fiyatlarındaki düşüşün etkisiyle Avrupa borsalarında gelen alımları izleyen İMKB, dört günlük düşüşün ardından haftanın son işlem gününü değer kazanarak kapattı. Ulusal 100 endeks yüzde 3,35 artışla 40.894,27 puana yükseldi. Haftalık kayıp yüzde 3'e geriledi. İşlem hacmi önceki güne göre yaklaşık yüzde 42'lik artışla 1,2 milyar YTL'ye yükseldi. Tacirler Menkul Değerler Analisti Aydın Sözübir, Borsa'daki yükselişin dış piyasalara bağlı olduğunu belirterek, "Çünkü yurtiçi gündemde önemli bir gelişme yoktu. Petrol fiyatlarında öğleden sonra yaşanan düşüş, Avrupa borsaları ve İMKB'de alımlara sebep oldu. Zor bir hafta geçirmiştik. Haftanın son gününde bir miktar alım gördük." dedi. Varil fiyatı 111 dolara kadar düşen petrol, hafta içindeki spekülatif hareketlerin ardından yeniden 122 dolara kadar tırmandı. Bu arada eski IMF başekonomistlerinden Kenneth Rogoff, ABD'deki bir büyük banka veya yatırım bankasının batacağı yönünde demeç verdi. Bu gelişmeler üzerine piyasaların ateşi yükseldi. Ancak dün gelen haberler rüzgârı tersine çevirdi. ABD ve Rusya arasında artan gerginlik ardından kısa bir süre varil başına 121 dolar seviyesine yükselen ABD petrolünün fiyatı, sonra 118,6 dolara kadar geriledi. ABD Merkez Bankası Başkanı Ben Bernanke, "Emtia fiyatlarındaki düşüş ve dolardaki istikrar cesaret verici. Fiyat istikrarını korumak için yapılması gerekenleri yapacağız." açıklamasında bulundu. Bernanke'nin açıklamasının adından dolar, önceki kazançlarını geri verirken, ABD borsaları yükseldi.
ABD'den gelen bir başka dikkat çekici açıklama da milyarlarca dolarlık riskli menkul kıymetler ile ilgiliydi. Merrill Lynch, Goldman Sachs ve Deutsche Bank, menkul kıymetler düzenleyici kurumlarıyla anlaşmak için açık artırmayla satılan bu tür menkul kıymetleri geri almayı kabul etti. Böylece, müşterilerine yatırımlarının güvende olduğunu söyleyerek, onları yanıltmak iddiasıyla başlatılan ve beş aydır süren soruşturmada anlaşma sağlanan küresel banka sayısı 8'e ulaştı. New York Başsavcısı Andrew Cuomo, 57 milyar dolar değerinde açık artırmayla satılan menkul kıymetleri almaları için ilgili mali kurumlarla gerekli anlaşmaya vardıklarını söyledi. Piyasadaki büyük ve küçük oyuncularla ilgili soruşturmayı henüz bitirmediklerini aktaran Cuomo, Bank of America ile ilgili soruşturmanın yoğunlaştırılacağını ifade etti. Cuomo, menkul kıymetleri satan banka görevlileri ve aracıların da soruşturma kapsamına alınacağını da belirtti.
Merrill Lynch, anlaşma uyarınca 125 milyon dolar para cezası ödeyecek. Böylece 150 milyon dolar para cezası ödemeyi kabul eden İsviçreli UBS'den sonra en büyük para cezası ödeyecek ikinci banka olacak. Goldman Sachs, 22,5 milyon dolar para cezası ödeyecek. Deutsche Bank'ın cezası ise 15 milyon dolar. Daha önce Citigroup, JP Morgan Chase, Morgan Stanley, UBS ve Wachovia bankaları açık artırmayla satılan riskli menkul kıymetleri geri almak için anlaşmaya varmıştı. New York Başsavcısı'nın yürüttüğü soruşturmada, bu bankalar müşterileri yanlış bilgilendirme ve güvende olmayan menkul kıymetleri güvende gibi göstermekle suçlanıyordu.
Fannie Mae ve Freddie Mac batamayacak kadar büyük
Dünyanın en zengin insanı ABD'li ünlü yatırımcı Warren Buffett, mortgage kredisi şirketleri Fannie Mae ve Freddie Mac'in batamayacak kadar büyük olduklarını söyledi. CNBC televizyonuna açıklamalarda bulunan Buffett, ABD hükümetinin söz konusu iki şirketin arkasında duracağını düşündüğünü belirterek, "Kısa süre içinde bir hareket görebilirsiniz." dedi. Kendisine konuyla ilgili bir yardım çağrısı gelmediğini ifade ederken, "İki şirket de batmasına izin verilemeyecek kadar büyük. Bu durum hisse senetlerinin değerinin daha da düşmeyeceği anlamına gelmiyor. Batmasına izin verilemeyecek kadar büyük olan şirketler, aynı zamanda yönetilemeyecek kadar da büyük olabiliyor." ifadelerini kullandı. Ekonomik durumun gelecek 5 ayda iyileşmesini beklemeyen ünlü işadamı, 6-7 ay daha ekonomik yavaşlamanın kolaylıkla devam edebileceğini düşünüyor.BORSALAR TOPARLANDI*
Artış (Yüzde)
ABD 1,36
Arjantin 0,04
Brezilya -0,12
İngiltere 2,52
Almanya 1,69
Fransa 2,23
(*) Türkiye saatiyle 18.45 itibarıyla


ZAMAN