+ Konu Cevapla
1 den 3´e kadar. Toplam 3 Sayfa bulundu

Türkiye TL'ye geri dönüyor

 Dünyadan Haberler Katagorisinde ve  Ekonomi Forumunda Bulunan  Türkiye TL'ye geri dönüyor Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

 1. #1
  Baktabulkolik prenses Baktabul'un Çılgını prenses Baktabul'un Çılgını prenses Baktabul'un Çılgını prenses Baktabul'un Çılgını prenses Baktabul'un Çılgını prenses Baktabul'un Çılgını prenses Baktabul'un Çılgını prenses Baktabul'un Çılgını prenses Baktabul'un Çılgını prenses Baktabul'un Çılgını prenses Baktabul'un Çılgını prenses - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Nov 2006
  Bulunduğu Yer
  İstanbul
  Mesajlar
  2.094
  Tecrübe Puanı
  33922808

  Siren Türkiye TL'ye geri dönüyor

  2005 yılında Yeni Türk Lirası ile tanışan Türkiye, 1 Ocak 2009'dan itibaren yeniden Türk Lirası'na dönüyor.


  Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz YTL'den TL'ye geçiş kampanyası hakkında açıklama yapıyor. Yılmaz'ın açıklamasından satırbaşları şöyle:
  - 1 Ocak 2005'te tarihi bir reformla paradan 6 sıfır attık ve Yeni Türk Lirası'na geçtik.
  - Şimdi ikinci aşamaya gelmiş bulunuyoruz. Bu aşamada Yeni ibaresini kaldırıyor ve paramızın geleneksel adına, yani Türk Lirasına geçiyoruz.
  - Yeni paralar 1 Ocak 2009'dan itibaren aramızda olacak.


  hürriyet

 2. #2
  Baktabulkolik prenses Baktabul'un Çılgını prenses Baktabul'un Çılgını prenses Baktabul'un Çılgını prenses Baktabul'un Çılgını prenses Baktabul'un Çılgını prenses Baktabul'un Çılgını prenses Baktabul'un Çılgını prenses Baktabul'un Çılgını prenses Baktabul'un Çılgını prenses Baktabul'un Çılgını prenses Baktabul'un Çılgını prenses - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Nov 2006
  Bulunduğu Yer
  İstanbul
  Mesajlar
  2.094
  Tecrübe Puanı
  33922808

  Tanımlı Ce: Türkiye TL'ye geri dönüyor

  TL tanıtımını Başbakan yapacak


  Merkez Bankası, Türkiye'nin üç yıl önce tanıştığı YTL'nin 'Y'sinin kaldırılması operasyonu için düğmeye bastı. Yılbaşında kullanıma girecek Türk Lirası'nın tanıtımını kabul etmesi halinde Başbakan Tayyip Erdoğan yapacak. Zaman'da yer alan habere göre Başbakan ile dün görüşen Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, 1 Ocak 2009'da kullanıma girecek TL'lerin tanıtımını yapma davetinde bulundu. Davetin kabul edilmesi halinde Başbakan Erdoğan 2004 yılında YTL'ye geçişte olduğu gibi TL'ye geçişin tanıtımında da yer alacak. Ekim ayında gerçekleştirilecek toplantıda Yunus Emre gibi önemli şahsiyetlerin yer aldığı Türk Lirası'nın bir ucundan Erdoğan diğer ucundan ise Yılmaz tutacak. Geçiş operasyonunu büyük bir titizlikle yürüten Merkez Bankası, yılbaşında kullanıma girecek Türk Lirası'nı gizli tutuyor. Edinilen bilgilere göre her türlü kalpazanlık girişimlerini önlemek için TL'ler ilk olarak Başbakan'ın katılacağı toplantıda kamuoyu ile paylaşılacak. Öte yandan bugün Merkez Bankası'nda yapılacak toplantıda ise tanıtıma ilişkin bilgiler verilecek. Bütçeden kampanya için 1 milyon YTL ayrılmıştı. Kampanya kapsamında öncelikli olarak özel bir şirkete vatandaşın bu konudaki bilgisini ölçmek için anket yaptırıldı. Anketten çıkan sonuç kamuoyu ile paylaşılarak tanıtım stratejisi tekrar elden geçirilecek. Ekim ayına kadar "2009'da TL'ye geçiyoruz biliyor musunuz?" gibi sloganların yer aldığı reklam kampanyası devam edecek. Sonrasında yeni yüzlerin ve farklı güvenlik özelliklerinin yer aldığı Türk Lirası kamuoyu ile paylaşılacak. Kampanyada öncelik teknoloji kullanımına yatkın olmayanlara verilecek. Özellikle 60 yaş ve üstünde olan, kırsal bölgelerde yaşayan, eğitim düzeyi düşük grup ile çocuklar ve görme özürlülere ağırlık verilecek. Tanıtım sürecinin toplumun tüm kesimlerini kapsaması için gerekli tüm iletişim araçları kullanılacak. Kampanya sürecinde tanıtım kitapçıklarının yanı sıra afiş, poster, broşür ve etiket hazırlanacak. Televizyon ve radyo başta olmak üzere medya hizmetlerinden yararlanılacak. Özellikle de yerel medyanın bilgilendirilmesi sağlanacak.
  Kalpazanlara karşı teknolojik koruma, kağıt 1 YTL tarihe karışacak
  E9 Emisyon Grubu adını taşıyacak Türk Lirası banknotlarda boyut, renk, tasarım, güvenlik özellikleri ve resimler değişime uğrayacak. Sahteciliğe karşı dünyadaki teknolojik gelişmelere uygun olarak yeni geliştirilmiş güvenlik önlemlerine de yer verilecek. Merkez Bankası'ndan edinilen bilgilere göre öncelikli olarak fazla kullanılmayan kağıt 1 Yeni Türk Lirası yerini 200 TL'ye bırakacak. Özellikle madeni 1 YTL başta olmak üzere madeni paraların kullanımı teşvik edilecek. Türk Lirası'na geçişle birlikte kağıt paraların üzerindeki resimler de değişime uğrayacak. Türk tarihinde önemli yer edinmiş şair, matematikçi, düşünür, müzik ve sanat tarihi ile ilgili önemli şahsiyetler de yeni parada yerini alacak.
  Kosova parası için Türkiye'den destek
  Bağımsızlığını 17 Şubat'ta ilan eden Kosova ile Türkiye arasındaki ilişkilerin çerçevesi genişliyor. Altı ay önce bağımsızlığını ilan etmesine rağmen ulusal parası olmayan ve para birimi olarak Euro'yu kullanan Kosova'ya, Türkiye bu konuda da desteğini esirgemeyecek. Geçen hafta sonu Kosova'da bulunan Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren, talep gelmesi halinde Kosova'nın ulusal para birimine geçmesi konusunda yardımcı olabileceklerini söyledi. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) yetkililerinin iki hafta önce bu ülkede bankacılık konusunda görüşme yaptığını aktaran Ekren, "Kamunun ekonomi yönetimindeki tüm birimleri kendi bilgi, birikim, deneyim ve tecrübelerini aktarma konusunda Kosova'ya her türlü desteği verecektir." dedi.
  Kosova'da 2008 yılı için öngörülen kişi başına milli gelir bin 573 Euro. Türkiye ile Kosova arasındaki ticaret hacmi ise 95 milyon dolar. Ülkede sermayesinin yüzde 50'si Türk olan Türk Ekonomi Bankası ve Çalık Holding'in yüzde 60'ına sahip olduğu BKT Bankası faaliyet gösteriyor. Kosova ziyaretinde Türkiye İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı (TİKA) yetkilileri detaylı bir birifing verdi. Öncelikli olarak ülkenin altyapı ve enerji yatırımına ihtiyaç duyulduğunun vurgulandığı brifingde dinî konulara da değinildi. Brifingde Arnavutça, Türkçe, Boşnakça olmak üzere TİKA tarafından 'Son Peygamber' kitabının çevirilerinin yapılarak halka dağıtıldığı belirtildi. Kosova'da misyonerlik faaliyetlerinin çok fazla olduğuna vurgu yapılırken, 800'ün üzerinde misyonerlik faaliyeti olduğuna dikkat çekildi. 2000 din görevlisinin Kosova'daki 700 camide görev yaptığına işaret edilen brifingde, bu görevlilerin yüzde 95'inin Türkiye'de yetişmediklerine dikkat çekilerek, Türkiye'de yetişmiş din görevlileri istendi. Ankara, Zaman

 3. #3
  Onursal Üye hayalet_0312 Baktabul'un Çılgını hayalet_0312 Baktabul'un Çılgını hayalet_0312 Baktabul'un Çılgını hayalet_0312 Baktabul'un Çılgını hayalet_0312 Baktabul'un Çılgını hayalet_0312 Baktabul'un Çılgını hayalet_0312 Baktabul'un Çılgını hayalet_0312 Baktabul'un Çılgını hayalet_0312 Baktabul'un Çılgını hayalet_0312 Baktabul'un Çılgını hayalet_0312 Baktabul'un Çılgını
  Üyelik Tarihi
  Apr 2007
  Mesajlar
  5.612
  Blog Yazıları
  54
  Tecrübe Puanı
  102309069

  :okur: YTL’den TL’ye dönüşüm maliyeti 20 milyon dolar

  YTL’den TL’ye dönüşüm maliyeti 20 milyon dolar  Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, ihracat artışında Merkez Bankası’nın uyguladığı para politikasının çok önemli rol oynadığını düşündüklerini belirterek, “bu ihracat artışının bize rağmen değil, bizimle birlikte olduğunu düşünüyoruz” dedi.
  Yılmaz, Merkez Bankası idare binasında düzenlediği “Türk Lirasına Geçiş Bilgilendirme Toplantısı”nın ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.
  Bir gazetecinin, “Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan (ihracattaki başarı Merkez Bankasının hatalı döviz ve faiz politikasına rağmen yakalandı) dedi. Bu konudaki eleştirilere ne diyorsunuz?” şeklindeki sorusu üzerine Yılmaz, Türk ihracatçılarının canla başla çalışarak bütün piyasalara girmeye çalıştığını ve ihracatta da önemli artışlar olduğunu söyledi.
  Yılmaz, “biz samimi olarak bu ihracat artışında Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankasının uyguladığı para politikasının çok önemli rol oynadığını düşünüyoruz. Bu ihracat artışının bize rağmen değil, bizimle birlikte olduğunu düşünüyoruz” dedi.
  Bir basın mensubunun TÜİK’in 4 kişilik bir ailenin açlık sınırını 255 YTL olarak açıkladığını hatırlatarak, “parayı en iyi bilen insanlardan biri olarak siz bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?” şeklindeki sorusunun ardından Yılmaz, istikrar sağlanıp, enflasyon kontrol altına alınarak ekonomik büyümenin sağlanacağını söyledi. Basın mensubunun “255 YTL yeterli mi?” şeklindeki sorusunu yinelemesi üzerine de Yılmaz, “siz zaten yeterli olmadığını söylüyorsunuz” yanıtını verdi.
  Toplumda düşük gelirli kesimin en büyük harcamasının gıda olduğu belirtilerek, “bu konuyu dikkate alarak enflasyon hedeflemesi yapmayı düşünüyor musunuz?” şeklindeki bir soru üzerine de Durmuş Yılmaz, toplumun değişik kesimleri için enflasyon hedeflemediklerini, harcamalarda tüm toplumu kapsayacak şekilde bir sepet oluşturulduğunu kaydetti.

  GÖRME ENGELLİLER İÇİN ÖZEL PARA TANIMA ŞABLONU
  Söz alan Görme Özürlüler Derneği Başkanı Bülent Kelleci, YTL ve TL’nin bugüne kadar tam anlamıyla görme engellilerin kullanımına uygun olmadığını, “kimi zaman sahte paraların kurbanı olduklarını” belirterek, yanında getirdiği ’para ölçer”i gösterdi. Kelleci, görme engellilerin paraları tanımak için Avrupa’da da kullanılan para ölçere ihtiyaç duyduklarını, bu konuda Merkez Bankası’nın çalışmaları olup olmadığını sordu.
  Yılmaz, TL’yi tasarlarken görme engelli vatandaşları da düşündüklerini, tasarımı buna göre yaptıklarını ifade ederek, para ölçer olarak tanımlanan şablonla ilgili çalışmalarını sürdürdüklerini, TL’nin kullanıma girmesiyle birlikte söz konusu şablonların görme engellilere ücretsiz olarak verileceğini söyledi.
  Yılmaz bir başka soru üzerine yeni tedavüle girecek banknotları Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a gösterdiklerini, 3 Ekim’de Başbakan Erdoğan’ın da katılacağı bir basın toplantısıyla TL’leri tanıtacaklarını kaydetti.

  YENİ BANKNOTLARDA 200 TL OLACAK
  Yeni banknotlar arasında 200 TL’nin olup olmayacağı ve YTL’den, TL’ye dönüşümün maliyetinin ne kadar olacağıyla ilgili soru üzerine de Yılmaz, 20 milyon dolarlık bir maliyetin öngörüldüğünü belirterek şöyle konuştu:
  “Evet 200 TL’lik bir kupür olacak. Bu konuyla ilgili olarak başka sorular da gündeme geliyor. ’Yüksek kupürlü paraya niçin ihtiyaç duyuluyor, bu doğru bir karar mıdır?’. Normal koşullar altında TL banknotları kupür özellikleriyle birlikte Ekim ayında açıklamayı düşünüyorduk. Tedavülde kupür kompozisyonuna karar vermek teknik bir konudur.
  İşlem hacmi bakımından ülkemiz Almanya ve Fransa’dan sonra Avrupa’nın en büyük üçüncü ülkesi konumundadır. 2007 yılında şubelerimizin tahsilatı 2,7 milyar adedi aşmıştır. 2007 yılında sadece bankalarımızın toplam işlem hacmi 217 milyar YTL’ye ulaşmıştır. Bu veriler ülkemizdeki ekonomik ve finansal işlem yoğunluğunun bir yansıması. Üst değerli kupürler daha ziyade bankalar ve Merkez Bankası arasındaki işlemlerde kullanılmaktadır.”
  En çok kullanılan banknotun sırasıyla 50 ve 20 YTL olduğunu, 100 YTL’nin ise tüm piyasada en az kullanılan banknot olduğunu ifade eden Yılmaz, bu şartlarda üst değerli bir kupürün perakende sektörü için değil, yoğun işlem hacminden dolayı bankalar ve diğer finansal kuruluşların Merkez Bankası ile olan işlemlerinde kullanılacağını vurguladı.
  Geçmiş yıllarda yüksek enflasyonun daima üst kupürlerin tedavüle çıkarılmasına neden olduğunu hatırlatan Yılmaz, fakat yeni dönemde her üst değerli kupürün enflasyonun yükseldiği ve yükseleceğinin beklendiği anlamına gelmeyeceğini vurguladı.
  Yılmaz, “enflasyona neden olan faktörleri hepimiz biliyoruz. Demek ki üst kupür meselesini değerlendirirken sebeplerini ve sonuçlarını birbirine karıştırmamak ve şartları doğru değerlendirmek gerekir” diye konuştu.

  “ULUSAL PARAYA TALEP ARTTI”
  2002 yılından bu yana emisyon hacminde görülen değer artışlarının, açıkça ulusal paraya talebin arttığına işaret ettiğini, bunun gayet olumlu bir gelişme olduğunu ifade eden Yılmaz, bir yandan YTL üzerinden ihraç edilen ve vadeleri 2 ile 10 yıl arasında değişen tahvillerin uluslararası piyasalarda işlem gördüğünü, bir yandan da halkın kendi parasını daha çok kullanmaya başladığını kaydetti.
  Aynı şekilde enflasyonist yıllarda emisyon hacminin GSYİH’ye oranının Avrupa ülkeleri ortalamasının çok altında seyrettiğini, son yıllarda bu konuda da kayda değer gelişmeler görüldüğünü belirten Yılmaz, bu gelişmelerin ekonomik şartların geçmişe kıyasla normalleşmeye başladığını gösterdiğini ifade etti.
  Geçmiş yıllardan gelen ön yargıların, kupür kompozisyonu konusunda sağlıklı değerlendirmeler yapılmasına engel teşkil edebileceğini anlatan Yılmaz, “50 ve 100 YTL tedavüle çıkarılırken ne kadar ağır eleştiriler almıştık. Oysa bu kupürlerin tedavüle çıkarılması son derece isabetli bir karar olmuştur. 20 YTL’lik kupürün ülkemizin gelişen koşullarına ve ekonomik büyüklüğüne cevap verebilecek düzeyde olmadığı çok açıktı” dedi.
  Buna rağmen ’50 ve 100 YTL’ye ne gerek var, bu kupürler enflasyonla mücadeledeki başarısızlığın bir göstergesidir’ şeklinde tatsız eleştiriler yapıldığını anımsatan Yılmaz, “bu kararı verirken geçmiş yılların birikimiyle oluşmuş algılamayı dikkate alarak hareket etmiş olsaydık, bu kupürleri tedavüle çıkarmamız mümkün olmazdı. Bu ise üretimden dağıtıma vezne işlemlerinden imhaya kadar hem bankamız hem de finansal sektör için her yıl milyonlarca dolarlık maliyet demektir. Fakat biz ülkemiz için en doğru olana karar verdik” diye konuştu.
  Kupür kompozisyonuna karar verirken diğer ülkelerin uygulamalarını da incelediklerini ifade eden Yılmaz, bu kararda Türkiye’nin sahip olduğu ekonomik ölçek, tahsilat ve tediye işlemlerinin büyüklüğü, enflasyonla mücadeledeki kararlılık, normalleşen ekonomik koşullar ve ekonominin üst değerli bir kupürü kaldırabilecek bir potansiyele sahip olup olmadığının çok iyi değerlendirilmesi gerektiğini kaydetti.
  Bu değerlendirmeleri dikkatli bir şekilde yaptıklarını belirten Yılmaz, “eleştirilerin dozu ne olursa olsun biz ülkemiz için hayırlı olduğuna inandığımız ve doğru bildiğimiz kararları almaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

  ESKİ TL İLE YENİ TL KARIŞTIRILIR MI?
  Bazı vatandaşların elinde eski TL’lerin bulunduğu hatırlatılarak
  “bunlar ne olacak yeni TL’ler ile karıştırılır mı?” şeklindeki sorular üzerine Yılmaz, bu konuda Adalet Bakanlığı ile görüşüldüğünü, eğer bu şekilde mahkemelere intikal eden bir durum olursa Adalet Bakanlığı hakimlerinin ekonomik değerleri dikkate alarak en doğru kararı vereceklerini söyledi.
  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yeni TL’leri beğenip beğenmediğinin sorulması üzerine Yılmaz, “arkadaşlar paranın tasarımı yapıldı, basıldı ve şubelerimize dağıtımı yapılıyor. Dolayısıyla Başbakanımızın söylediği (ülkemiz için hayırlı olsun)” dedi.
  TL’den 6 sıfır atılıp YTL’ye geçilmesine rağmen hala bazı bakan ve bürokratların milyon ve milyar ifadelerini kullandığının hatırlatılması üzerine Yılmaz, kendisinin de zaman zaman TL ile YTL’yi karıştırdığını kaydetti.
  Yılmaz, “bu şunu gösteriyor, 30 yıl enflasyonla yaşayan bir ülkede herkesin beynine kazınmış. Dolayısıyla bu bir zaman alacak. Enflasyonu ne kadar kısa sürede kontrol altına alır, hafızalardan enflasyonu silersek, herhalde bu karışmaya kısa sürede son vereceğiz diye düşünüyorum” diye konuştu.

  “BİRAZ HEYECAN YARATMAK İSTİYORUZ”
  Yeni TL’lerin üzerinde Nene Hatun, Yunus Emre gibi figürlerin yer alacağı yönünde haberlerin yapıldığı, bunun sahtecilik için bir risk yaratıp yaratmayacağının sorulması üzerine Yılmaz, bu konuda bir basın mensubunun haber yaptığını belirterek, “bu haber birebir çıkarsa bu sahtecilik için bir risktir. Biz yeni çıkacak banknotlarla ilgili biraz heyecan yaratmak istiyoruz, biraz insanları tahmine yöneltmek istiyoruz. Amacımız banknotlar açıklandığı zaman bilinirlik kazansın” dedi.
  Yeni madeni paraların yine Avro ile karıştırılıp karıştırılmayacağının sorulması üzerine Darphane Genel Müdürü Ahmet Büyükaymaz, gerekli önlemlerin alındığını ve yeni madeni paraların Avro ile karıştırılmayacağını, çünkü herhangi bir benzerliğin söz konusu olmayacağını söyledi.
  Konuyla ilgili bir soru üzerine Yılmaz, KKTC’nin de YTL’den TL’ye dönüşümünün aynı tarihte olacağını bildirdi.
  Para üzerindeki gravürlerin Merkez Bankası sanatçıları tarafından tasarlandığını kaydeden Yılmaz, “bu tasarıların nasıl olduğunu 3 Ekim tarihinde göreceğiz” dedi.


  milliyet alintidir

+ Konu Cevapla

Benzer Konular

 1. Sahnelere Geri Dönüyor
  By кıνıяcıк in forum Magazin Haberleri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 12-10-2010, 18:03
 2. Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 02-28-2009, 16:21
 3. Çarşı geri dönüyor
  By holocoust in forum Besiktas
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 08-08-2008, 14:39
 4. Sakatlar geri dönüyor!
  By Reflex. in forum Galatasaray
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 08-07-2008, 14:57
 5. TL geri dönüyor
  By hayalet_0312 in forum Ekonomi
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 11-14-2007, 23:04

Etiketler

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375