HEM TATİLCİ HEM DE DENETÇİFethiye'de Turizm Sezonuyla İvme Kazanan Alışverişler, Maliye Denetimlerinin de Artmasına Neden Oldu.

Fethiye'de turizm sezonuyla ivme kazanan alışverişler, maliye denetimlerinin de artmasına neden oldu. Tebdili kıyafetle dolaşıp tatilci gibi alışverişleri izleyen maliyeciler, çıkışta da müşterilerin fiş alıp almadıklarını sorguluyor. Fiş kesmeyen işletmelere ise ceza yağıyor.
Turizm sezonunda yaşanan artıştan dolayı çevre illerden takviye memur alan ve toplam personel sayısını 170'e yükselten Muğla Vergi Dairesi Başkanlığı, vergi kaçakçılığına göz açtırmıyor. Başkanlığa bağlı ekipler, sezon boyunca 94 bin 756 mükellefi denetlerken 2 milyon 202 bin YTL usulsüzlük cezası kesti. Muğla Vergi Dairesi Başkanı Mehmet Yörük'ten alınan bilgiye göre, takviyelerle birlikte 130'a ulaşan personelden 30'u Fethiye'de görev yaptı. 10 bin 243 mükellefi denetleyen ekipler, bin 547 mükellefle ilgili tutanak düzenledi. Bu tutanaklardan 837'ü cezalı tutanak kapsamında bulunurken işletmelere 141 bin 542 YTL ceza kesildi. Bu cezalardan şua ana kadar ise 59 bin 367 YTL'si tahsil edildi.

haberler.com