BOTAŞ’ın alacağı 12 milyar YTL’ye dayandıPetrol taşımacılığı ve doğal gaz ticareti alanında faaliyet gösteren enerji KİT’i Boru Hatları ile Petrol Taşıma A.Ş.’nin (BOTAŞ) 31 Aralık 2007 tarihi itibariyle alacağı 11 milyar 922 milyon YTL’ye ulaştı.
Bu miktarın yüzde 92,1’ini diğer bir enerji KİT’lerinden Elektrik Üretim A.Ş. (EÜAŞ) ve Hamitabat Elektrik Üretim A.Ş.’nin (HEAŞ) kuruma olan borçları oluşturuyor.
AA muhabirinin Hazine Müsteşarlığının 2007 Kamu İşletmeleri Raporundan yaptığı derlemeye göre, BOTAŞ’a en borçlu kuruluş devletin elektrik üretiminden sorumlu enerji KİT’i EÜAŞ. Söz konusu şirketin 31 Aralık 2007 tarihi itibariyle BOTAŞ’a toplam borcu 10 milyar 130 milyon YTL’ye ulaştı. Bu rakamın 4 milyar 81 milyon YTL’sini anapara, 6 milyar 49 milyon YTL’sini de faiz oluşturdu.
BOTAŞ’a en borçlu ikinci kuruluş da yine bir enerji KİT’i olan HEAŞ. Kurumun BOTAŞ’a 319 milyon YTL’si anapara, 533 milyon YTL’si de faiz olmak üzere toplam 852 milyon YTL borcu bulunuyor.
BOTAŞ’a EGO’nun 677 milyon YTL, İZGAZ’ın 66 milyon YTL, yap-işlet-devret ve yap-işlet santrallerinin 53 milyon YTL, İGDAŞ’ın 22 milyon YTL, TÜGSAŞ’ın 22 milyon YTL, diğer kurumların da 99 milyon YTL borcu bulunuyor.

EGO’NUN BOTAŞ’A OLAN BORCU
Raporda, EGO’nun BOTAŞ’a borcunun tahsil edilebilmesi amacıyla 25 Mayıs 2007 tarihinde çıkan kanunla özelleştirilmesine karar verildiği ve özelleştirme sürecinin tamamlanmasını müteakip EGO’nun borçlarının bir ay içinde BOTAŞ’a ödenmesi hususunun hüküm altına alındığı hatırlatıldı.
Başkent Doğalgaz A.Ş. ihalesinin Energaz’ın kazandığı, devir işlemlerinin ise henüz tamamlanmadığı ifade edilen raporda, devir sonrası Ankara Büyükşehir Belediyesinin 677 milyon YTL’lik EGO borcunu kuruluşa ödemesinin beklendiği kaydedildi.

ALAMAYINCA FAİZ KULLANIYOR
Bu arada yurt dışı ödemelerini gecikmeden yapmak durumunda olan BOTAŞ alacakları nedeniyle finansman sıkıntısına girdiği için, nakit ihtiyacını ticari banka kredileri yoluyla gidermeye çalışıyor.
Bu çerçevede kurumun 2007 yılı sonu itibariyle bankalardan kullandığı ticari kredi toplamı 2,1 milyar YTL’ye yükseldi. Bu krediler için geçen sene 401 milyon YTL faiz ödedi. BOTAŞ’ın 2007 yılı sonu itibariyle 2,2 milyar YTL ithalde KDV borcu, 328 milyon YTL de ÖTV borcu buluyor.

NÜKLEER SANTRAL TETAŞ’A EK YÜK GETİRECEK
Bu arada raporda, kamunun elektrik ticaretinden sorumlu kuruluşu TETAŞ’ın
15–20 yıl gibi uzun süreleri kapsayan Yİ, YİD ve İşletme Hakkı Devri (İHD) sözleşmelerinin rekabet ortamında yapılmamış olması, büyük bölümünün yüksek maliyetli doğal gaza dayalı olan Yİ tesisleri üretiminin yüzde 85’inin ve YİD tesisleri üretiminin tamamının yapılan sözleşmeler çerçevesinde satın alınması zorunluluğunun TETAŞ’ın maliyetlerini artırdığı kaydedildi.
Raporda, nükleer santrale alım garantisi verilecek olması ve yeni kurulacak termik santraller ile TETAŞ’ın 15 yıllık alım anlaşması imzalamak durumunda olmasının da kuruluşa ek yük getirmeye devam edeceğine dikkat çekildi.

milliyet alinti