Kuru meyvede yeni sezon hedefi RusyaEge Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Menaşe Gabay, çekirdeksiz kuru üzüm, kuru incir ve kuru kayısıda büyük potansiyel barındıran Rusya Federasyonu’nda tanıtım kampanyası yapacaklarını belirtti.
Kuru meyvede yeni sezonun başlaması nedeniyle İzmir Swissotel Grand Efes’te düzenlenen toplantıda konuşan Gabay, 150 yılı aşkın geçmişiyle ilk ihracatçılardan biri olan kuru meyve sektörünün 3 ana mal grubunun üretim ve ihracatında dünya liderliğini elinde bulundurduğunu söyledi.
Sektörün 100’ün üzerinde ülkeye ihracat yaptığını, geçen yıl tamamına yakını yerli girdilerden oluşan ürünlerle 900 milyon dolarlık net döviz girdisi sağladığını dile getiren Gabay, sektörün 150 bini aşkın ailenin geçim kaynağı olduğunu ifade etti.
Kuraklık nedeniyle kuru incir ve çekirdeksiz kuru üzümde geçen yıl zor bir sezon yaşadıklarını, birlik içinde zorlukları aşmayı başardıklarını kaydeden Gabay, 2008–2009 sezonunda dünyadaki kaliteli ve olumlu imajın devamı, sektörümüzün dünya pazarındaki payının artırılması ve ürünlerimizin daha iyi tanıtımını amaçladıklarını söyledi.
Bu konuda kardeş kuru meyve ihracatçı birlikleriyle bazı çalışmalar yapacaklarını dile getiren Gabay, “bu kapsamda, önümüzdeki sezondan itibaren çekirdeksiz kuru üzüm, kuru kayısı ve kuru incirimizin önemli potansiyel pazarı olarak belirlenen Rusya Federasyonu’nda tanıtımı için bir kampanya başlatıyoruz. Hedefimiz kuru meyve ve mamulleri ihracatımızı bu sezon 1 milyar dolar sınırının üzerine çıkarmaktır” dedi.
Toplantıya katılan İzmir Valisi Cahit Kıraç, kuru meyvede Ege bölgesi olarak dünya birincisi olduklarını, dünya üretiminin yüzde 15’inin burada üretildiğini ve ihracatta elde edilen başarılarla gurur duyduklarını belirtti.
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Oğuz Satıcı ise kuru meyve sektörünün Cumhuriyet tarihinden de eski bir geçmişe sahip olduğunu, 150 yıldır sektörün dünyadaki iddiasını kaybetmeden yola devam ettiğini kaydederek yeni sezonda ihracatçılara başarılar diledi.

milliyet alinti