Fındık-Sen'den kademeli fiyat tepkisi


FINDIK-SEN yeni fındık fiyatı ile küçük ve orta ölçekli üreticilerin adeta cezalandırıldığını iddia etti.
Yaşar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, açıklanan fındık fiyatının küçük ve orta ölçekli üreticilere yaşama hakkı tanımadığını öne sürdü.

Fındık üreticilerinin yarıdan fazlasının 10-12 dönümlük arazi varlığına sahip olduğunu ifade eden Yaşar, şunları söyledi:

"Hükümet Eylül ayı için fiyatı 4 YTL belirleyip kademeli fiyat kararı alarak, ürettiği fındığı bekletme şansı olmayan küçük ve orta ölçekli üreticileri adeta cezalandırmıştır. Açıklanan 4 YTL'lik fiyat, Eylül ayında serbest piyasada fındığın 3 YTL'den işlem göreceğini göstermektedir. Bu dönemde küçük ve orta ölçekli üreticilerden yoğun fındık alacak olan tüccarlar, Aralık ayında bu fındıkları TMO'ya 5 YTL'den satarak karlarına kar katacaklardır."

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker'in gazetecilerin sorusu üzerine fındığın maliyetinin 2,00 YTL olduğunu söylediğini kaydeden Yaşar, "Sayın Bakan bu maliyet fiyatını hangi kurum ve kuruluşlara hesaplatmıştır? Bize göre Bakanın açıklamış olduğu bu maliyet fiyatı, Bakanlığın kendine bağlı kurum ve kuruluşlara baskı yaparak ısmarlama vermiş olduğu maliyet fiyatıdır" dedi.

ensonhaber