Petrol son 5 ayın en düşük seviyesine indi. Dolar ise tırmanmaya devam ediyor.
ABD’de Gustav Kasırgası’nın korkulan hasarı yaratmadan etkisini yitirmesiyle petrol 106 dolara kadar gerileyerek son 5 ayın en düşük seviyesine indi.

Petroldeki düşüş doların hızla değerlenmesini sağladı. Dolar, Euro karşısında 1.44 seviyesinden işlem görerek son 7 ayın en güçlü düzeyine çıktı.

DÜNYA BORSALARI ÇÖKTÜ

Doların yükselişinde Asya’dan gelen olumsuz haberler de etkili oldu. Tayland ve Güney Kore’deki ekonomik belirsizlikler ile Asya hisse senetlerinin son iki yılın dibine inmesi doların değerlenmesinde büyük rol oynadı. Petrolün düşüşü doların değerlenmesiyle birlikte borsalarda da iyimser hava oluştu. Avrupa borsalarında yüzde 1.5’u aşan değer artışı yakaladı.ABD borsası ise açılışta yüzde 1.5 değer kazandı. Bu iyimserlikte ayrıca Lehman Brothers«ın hisse satışına yönelik görüşmeler yapıldığı haberleride etkili oldu.

İMKB YÜZDE 2,8 YÜKSELDİ

Yurtdışındaki havanın etkisiyle İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) gün içinde 40 bin puana çıktı. Gün sonunda 40.437 seviyesinden kapanan İMKB Ulusal 100 Endeks’i yüzde 2.48 oranında değer kazandı. Dolar ise 1.19 YTL seviyesinden işlem görerek serbest piyasada 1.1940 YTL’den kapanış gerçekleştirdi.

Hasarı 1-3 milyar dolar

Öte yandan ABD’de Gustav kasırgasının hızın azalması sigorta hasar tahminlerini de aşağıya çekti. Rafineri ve petrol üretim tesislerindeki hasarın 1-3 milyar dolar arasında olması bekleniyor. Genel hasar tahmini ise 4 ila 10 milyar dolar arasında değişiyor.

Kaynak : İnternetHaber