Dolar 1,26 YTL’ye dayandı

Euro/dolar paritesinin 1 yılın en düşük seviyeye gerilemesi sonrasında içeride de değer kazanan dolar 1,2580 YTL’ye çıktı.


İSTANBUL - Para piyasalarının ABD finans sistemindeki sorunları bir kenara bırakıp, ABD dışındaki ekonomilerin zayıflığına odaklanması, doların uluslararası piyasalarda yükselmesine neden oldu. Euro/dolar paritesi bugün son 1 yılın en düşük seviyesi olan 1,3936’ya geriledi.
Dolar yurtdışının etkisiyle içeride de değer kazandı. Bankalararası piyasada dolar 1,2580 YTL seviyesine çıkarak 13 Haziran’dan bu yana en yüksek düzeyi gördü.

ABD’li yatırımcıların ülke dışındaki pozisyonlarını kapatıp paralarını ABD’ye çekmeleri sonucu Euro/dolar paritesinin son 1 yılın en yüksek seviyesine ulaşmasının iç piyasayı da etkilemesiyle dolar, YTL karşısında değer kazandı.

AYTEKİN: KUR 1,30’LARA GİTMEZ
CNBC-e’ye konuşan ABank Döviz Pozisyon Müdürü Sevgi Aytekin, doların uluslararası piyasalarda değer kazanması ve dünyadaki işlerin iyi gitmediğinin bir kere daha anlaşılmasıyla dolar/YTL’nin de yukarı gittiğini söyledi.

Gelişen ülke para birimlerinde gidişatın iyi olmadığını belirten Aytekin, “Hiçbir kötü haber gelmese de, biz paritenin hareketine bağlı olarak 1,26’ya gideceğiz. Kurun 1,30-1,40 seviyelerine gideceğini söylemek için çok erken” dedi.

İMKB YÜZDE 3 GERİLEDİ
Kredi krizi kaynaklı kaygıların etkisiyle yurtdışı borsalardaki düşüşü izleyen İMKB’de ilk seansta yüzde 3’lük kayıp yaşandı. İMKB Ulusal 100 Endeksi ilk seans sonunda 1.194 puan gerileyerek 38 bin 100 puana indi.

NTV-MSNBC