ABD'nin dev bankası Lehman Brothers battı, Avrupa piyasaları karıştı. İMKB haftaya sert düşüşle başladı, dolar çıktı..ABD finans piyasalarına ilişkin artan kaygılarla Avrupa borsalarında büyük kayıplar yaşanıyor. İMKB de haftaya sert düşüşle başladı. Dolar 1,26 YTL’ye yakın seyrediyor.

ABD’li Lehman Brothers’ın iflas başvurusunun diğer bankalar hakkında şüphelere yol açması ve ABD finans sistemine olan güveni sarsmasının ardından borsalar düşerken, güvenli liman ABD tahvilleri ve altın fiyatları yükseldi. Avrupa borsalarını izleyen İMKB de haftaya sert kayıpla başladı.

İMKB Ulusal 100 Endeksi, yüzde 2.51’lik düşüşle açıldı. Endeks, açılışta 931 puan düşüşle 36 bin 102 puana geriledi. Endekste şu sıralarda satıcılı seyir devam ediyor. Avrupa borsalarında da yüzde 3’ün üzerinde düşüşler görülüyor.

DOLAR 1,26 YTL’YE YAKIN
Bankalararası piyasada Cuma günü en iyi dolar alış kotasyonları gün içinde en yüksek 1,2700/1,2715 YTL seviyesine kadar yükselerek önceki gün spot kapanışa göre yüzde 2.6 yükseldikten sonra spot kapanışında 1,2480/1,2510 YTL olmuştu. Dolar alış kotasyonlar bu sabah ilk işlemlerde 1,2620 YTL’ye kadar yükseldi. Bu kotasyonlara göre YTL’nin dolar karşısında Cuma kapanışa göre değer kaybı yüzde 1.11 oldu. Dolar 1,25-1,26 arasında seyrediyor.

UZMANLAR NE DİYOR?
Yabancı bir bankanın döviz masası yöneticisi, “Piyasada neler olacağını kestirmeye çalışıyoruz. Tam olarak şekillenmiş değil. Dışarıya bağlı agresif tepkiler görebiliriz. Özellikle Lehman ve AIG ile ilgili haberler takip edilecek. Bu taraftan gelebilecek yeni bir haber piyasalarda her iki yönlü sert hareketlere neden olabilir. Şimdilik 1.2650 YTL ciddi bir direnç olarak görünüyor. ABD borsalarının açılışına kadar sıkıntılı bir gün bizi bekliyor. ABD açılınca her şey biraz daha netleşir” dedi.

FAİZ YÜZDE 19.20’YE ÇIKTI
14 Nisan 2010 vadeli gösterge tahvilin bileşik faizi bugün en yüksek yüzde 19.20 seviyesini gördü. Gösterge kağıtta faiz Cuma günü spotta yüzde 18.81 seviyesinden, bugün valörlü işlemlerde yüzde 18.87 seviyesinden kapanmıştı.

BAŞARAN: TAŞLAR YERİNDEN OYNUYOR
Piyasalarda yaşanan hareketi CNBC-e’ye değerlendiren Standard Bank Türkiye Masası Direktörü Cüneyt Başaran şunları söyledi: “Daha ne kadar dibe gidebilir, bunu söylemek çok zor. Lehman çürük bir elmaydı ancak diğer birçok şirket de bu tsunamide yer almamak için kabul etmeyecekleri tekliflerle birleşmelere gidiyorlar. Çok derin bir yol ve ne kadar daha aşağı gideceğini bilemiyoruz. Bugün ABD piyasalarının nasıl gittiğini görmeden rahatlamamız söz konusu olamaz. Yeni bir düzen kuruluyor; sistem içerisinde taşlar yerinden oynuyor. Fed 25 baz puanlık bir indirim yapacaktır. Ancak ne kadar faydalı olacağını bir kez daha düşünmek lazım.”

Kaynak : İnternetHaber