Petrol fiyatlarında SERT düşüş


Petrol fiyatlarında çok sert bir düşüş yaşanıyor.

Lehman Brtohers'ın istifasıyla karışan piyasalarda petrol fiyatları resmen dibe vurdu.

Uluslararası ajanslar gerçekleşen hareketi 'Acil' kodu ile müşterilerine duyururken, Brent petrolün varil fiyatı 93 doların altını gördü. Böylece petrol şubat ayından bu yana en düşük seviyesine geriledi.

Analistler, Lehman Brothers'ın iflası ile global finans krizinin kötüleşeceği ve küçülen ekonomi ile birlikte enerji talebinin düşeceği beklentilerinin fiyatları düşürdüğünü belirtiyor.
Brent petrolün varil fiyatı bugün 4 dolardan fazla düşerken 92.84 dolara kadar indi ve Şubat ayındaki seviyelerine döndü.

Petrol analisti Michael Davies, "Petrol future'ları aşağıda... Finans piyasalarındaki çalkantı yatırımcı güvenini olumsuz etkiliyor ve petrol talebinin azalacağı endişelerini kuvvetlendiriyor" dedi.

7 AYIN EN DÜŞÜK SEVİYESİ
Öte yandan ABD ham petrolünün varil fiyatı da 5 dolara yakın bir düşüşle 96.30 dolara geriledi ve son 7 ayın en düşük seviyesini gördü. Petrol ilk kez cuma günü 100 doların altını test etmiş ve nisan ayından bu yana en düşük seviyesine inmişti.

Commonwealth Bank of Australia emtia stratejisti David Moore petroldeki hareketin bir kısmının da Ike kasırgaının beklendiği kadar hasar yaratmayacağının anlaşılmasından kaynaklandığını söyledi.


ensonhaber