Lehman Brothers'ın iflasını isteme kararı Ankara'yı da hareketlendirdi. Merkez Bankası Piyasalar Genel Müdürlüğü tüm gelişmeleri yakından takip ediyor.
Başkan Durmuş Yılmaz'a Lehman Brothers başta olmak üzere küresel piyasalardaki tüm gelişmeler anında bildiriliyor. Faizlerin yüzde 19,4 seviyesine çıktığını aktaran bir Merkez Bankası yetkilisi, "Tüm gelişmeler veri setimizde.Gelişmeleri anlık takip ediyoruz. Piyasalardaki gelişme faiz başta olmak üzere dolar ve hisse senedi işlemleri üzerinde olumsuz etki yaptı. Ancak tüm olumsuz senaryolara hazırız. Ani bir gelişme olması durumunda gerekli müdahaleyi yapacağız" dedi.
Faizlere etkisi sebebiyle küresel piyasaları mercek altına alan Hazine yönetimi de, faizlerdeki herhangi bir yükselişin borçlanmaya olan maliyetini çıkarıyor. Bu yıl Hazine Müşteşarlığı, Lehman Brothers aracılığı ile herhangi bir tahvil ihracı gerçekleştirmedi. Daha önce gerçekleştirilen tahvil ihraçlarında ise sadece belirli bir komisyon oranı verildi. Komisyon oranları da önemli oranda azaldı. Tahvil ihracı yapıldıktan sonra para en geç bir hafta içerisinde Hazine'nin hesabına yatıyor. Paranın yatmasının ardından Hazine bu tür kuruluşlara komisyon veriyor. Lehman Brothers'ın iflas başvurusu yapmasının tahvil ihracına ise herhangi bir olumsuz etkisi olmuyor.
Hazine'yi bu konuda endişelendiren piyasa yapıcısı olan diğer yerli ve yabancı bankaların herhangi bir sıkıntı yaşaması.mynet