Wall Street baronlarını sefalet bekliyor


ABD'de yaşanan finans krizi, Wall Street çalışanları ve New York kenti için felaket anlamına geliyor.

NEW YORK ŞEHRİ PANİKTE
158 yıllık geçmişe sahip dev yatırım bankası Lehman Brothers’ın iflas etmesi, Wall Street’in simge kurumlarından Merrill Lynch’in kurtuluşu Bank of America’ya 50 milyar dolara satılmakta bulması ve dünyanın en büyük sigorta şirketi AIG’nin batışın eşiğinde olması, New York ekonomisi için büyük panik yarattı.

New York Valisi David Paterson, en kötü ihtimalle dev metropolde 40 bin kişinin işsiz kalacağını açıkladı. Amerikan finans piyasalarında yaşanan tüm bu olumsuz gelişmeler, dolgun maaş alan ve lüks hayat standardına sahip bankacıların hayatını bir anda değiştirecek.

İşte New York şehrini ve ekonomisini bekleyen sürprizler:

* En zengin Amerikalılar listesini hazırlayan Matthew Miller, “Artık kız arkadaşlarına Noel’de Prada çanta alma dönemi kapandı. 20 dolarlık Martini’lerin fiyatı da şimdiden 15 dolara düşecek” dedi.

* Forbes’a göre artık pahalı mücevherler, çantalar, lüks uçak alan milyoner bankacıların devri sona erdi.

* Ünlü Manhattan Caddesi’ndeki restoranlar ve barlar bile mönülerindeki fiyatları düşürmek zorunda kalacak.

* New York Restoranlar Birliği, “Şu an tek müşterimiz Avrupa’dan ellerinde değerli eurolarla gelen turistler” açıklaması yaptı.

* Özel uçak kiralayan Blue Star Jets şirketi, geleceği göremedikleri için milyoner müşterilerinin artık paralarını harcarken daha tutumlu davrandığını bildirdi.

* Yardım dernekleri, şirketlerin kötü durumu nedeniyle yapılan bağışların yarı yarıya azaldığını kaydetti.

HP 24 bin 600 kişiyi çıkartıyor
Hewlett-Packard (HP), 3 yılda 24 bin 600 kişiyi işten çıkaracak. HP, yaptığı açıklamada, bu yıl Mayıs ayında 13.9 milyar dolara satın aldığı bilgi teknolojileri hizmet sağlayıcısı Electronic Data Systems (EDS) ile birleşme operasyonları kapsamında çalışma gücününün yüzde 8’ine denk düşen 24 bin 600 kişinin işine son vereceğini bildirdi. HP, EDS’yi almadan önce 178 bin kişiyi, EDS ise 142 bin kişiyi istihdam ediyordu. HP’nin yeniden yapılanarak yılda 1.8 milyar dolar tasarruf etmesi bekleniyor.

Lehman ve Merrill logolu ürünler e-Bay’de satışta
İflas eden ABD’li yatırım bankası Lehman Brothers ile Bank of America’ya 50 milyar dolara satılarak kurtulan Merrill Lynch çalışanları, özel eşyalarını internet üzerinden alışveriş yapılan e-Bay’da satışa çıkardı. Lehman Brothers’ta çalışanlar biblo, bardak, şişe, kadeh, şapka gibi Lehman Brothers amblemli eşyalarını internet üzerinde satıyor.

e-Bay’de Lehman Brothers logolu şapkalar 19 dolara, eski hisse senedi 8.90 dolara, kupalar 48 dolara alıcı bekliyor. Aynı şekilde e-Bay’de iflastan son anda kurtulan Merrill Lynch’in boğa logosunu taşıyan ürünleri de görmek mümkün. Merrill Lynch tişörtleri 20 dolara, kupalar 13 dolara satılıyor.

www.lehmanbankruptcy.com’un yani Lehman’ın iflası anlamına gelen sitenin isim hakkını alan bir kişi ise 5 bin dolar istiyor.

e-Bay yetkilileri 158 yıllık bir geçmişe sahip ancak iflas halindeki bir kurumun amblemini taşıyan malların adeta antika değeri haline geldiğini vurguluyor.

Şehrin geliri 1 milyar $ düşecek

New York Post gazetesi, krizin özellikle New York eyaletini derinden vuracağını yazdı. Gazetede yer alan habere göre, New York Valisi David Paterson, krizin eyalet gelirlerinde 1 milyar dolarlık bir düşüşe ve 30 binden fazla iş kaybına yol açacağını belirtti. New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg ise daha iyimser olmaya çalışarak, “Bu dünyanın sonu değil, bu krizi de atlatırız” dedi. Haberde Wall Street hesaplarının New York eyalet gelirlerinin yüzde 20’sine denk geldiği (12 milyar dolar), New York kenti gelirlerinin ise yüzde 9’unu (3.6 milyar doları) oluşturduğu yer aldı. Krizin özellikle New York’u vuracağı ve bu yıl 25 bin işten çıkarmanın yaşandığı şehirde krizle birlikte 10 bin kişinin daha işten çıkartılabileceği belirtildi.

Vatan

ensonhaber