POAŞ'tan lisans tepkisi


Rafineri izni için ilk müraacatı biz yaptık, ama lisans başka bir gruba verildi.
Petrol Ofisi Yönetim Kurulu Başkanlığı, "Petrol Ofisi Akdeniz Rafinerisinin (POAR), Ceyhan bölgesinde rafineri kurmak için ilk başvuruyu yapan, ilk uygunluk belgesini ve ilk ÇED raporunu alan ve rafineri harcını ilk yatıran kurum olduğunu, böyle olmasına rağmen hala POAR'a lisans verilmeyip, sonradan müracaat eden başka bir gruba lisansın verilmesinin, EPDK'nın bağımsızlığına gölge düşürdüğünü'' savundu.

Petrol Ofisi Yönetim Kurulu Başkanlığınca yapılan yazılı açıklamada, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun (EPDK), 27 Haziran 2007 tarihinde Petrol Ofisine rafinerici lisansı verilmesini kurul kararıyla uygun bulduğu hatırlatılarak, "Bu uygun bulma kararının üzerinden 14 ay geçmiş olmasına rağmen çeşitli bahaneler ile süresiz lisansımız geciktirilmiştir. Son gelinen noktada, Petrol Ofisi için uygunluk kararı çıkmış olan bölgede bir başka başvuru daha olduğu gerekçesi ile EPDK tarafından oyalanmaktayız" denildi.

EPDK'nın, POAR'ın uygunluk kararını 27 Haziran 2007 tarihinde verdiği ve 1 Ekim 2007 tarihine kadar ÇED raporu alınması ve lisans bedelinin kurum hesabına yatırılması kaydıyla POAR'a rafinerici lisansının verileceğini bildirdiği belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"POAR, 1 Ekim 2007 tarihi itibari ile ÇED olumlu raporu ile birlikte lisans bedelini de ödeyerek evraklarını EPDK;ya teslim etti. EPDK Başkanı'nın açıklamasında belirttiği ikinci başvuru Diler Holding tarafından 4 Ekim 2007' de yapıldı. Bu durumda aynı bölge için ikinci bir başvurunun olması, 1 Ekim 2007 tarihi itibari ile bütün yükümlülüklerini yerine getirmiş olan POAR'ın lisansının verilmemesinin nedeni olamaz.

Kaldı ki, böyle bir neden olsa bile Maliye Bakanlığı, Milli Emlak Genel Tebliğ ve Enerji Piyasasının bugün yürürlükte olan mevzuatına göre lisans POAR'ın hakkıdır. Dolayısı ile EPDK Başkanı'nın söylediği gibi yeni bir tebliğe ihtiyaç yoktur. POAR, Ceyhan bölgesinde rafineri kurmak için ilk başvuruyu yapan, ilk uygunluk belgesini ve ilk ÇED raporunu alan ve rafineri harcını ilk yatıran kurumdur. Böyle olmasına rağmen hala POAR'a lisans verilmeyip, sonradan müracaat eden başka bir gruba lisansın verilmiş olması, EPDK'nın bağımsızlığına gölge düşürmüştür."

ensonhaber