Yüzmeyi bilmiyorsanız SAKIN AÇILMAYIN


Piyasalardaki fırtınadan nasıl kayıpsız çıkılır?

ENSONHABER.com/ÖZEL
PARANIN PATRONU
, finans piyasalarında yaşanan küresel krizi ve bu krizin Türkiye'ye etkilerinden yatırımcının en az kayıpla nasıl çıkabileceği konusunda ipuçları veriyor.

BURALARI YIKILIYOR

Geçen cuma gününden bugüne, tüm dünyada eşine az rastlanır hadiselere tanıklık ediyoruz. Olmaz denen şeyler oluyor, bütün iktisat teorilerini söylemleri ezip/aşıp geçen müdaheleler izliyoruz.

YURT DIŞINDA NELER OLUYOR?

ABD'de bol keseden dağıtılan batık krediler, bıldırdı hurmalar misali şimdi ekonomik sistemi tırmalıyor.

Batamayacak kadar büyük denen, gelişmekte olan ülkelere yıllarca akıl satan, bilanço büyüklüğü birçok orta çaplı devleti geçen, kapitalist sistemin kalesi bankalar birer birer yıkılıyor. ABD'de yaşanan bankacılık krizi bizim krizimize benziyor ancak rakamsal büyüklük açısından fark devasa. Sadece Lehman'ın battıktan sonra piyasaya kalan borcu 600 milyar dolar. Biz zamanında 25 milyar dolarla bankacılık krizini aşmaya çalışırken, ABD'de bankaları sigortalayan sigorta şirketine 80 milyar dolar nakit aktarılıyor. Artık ABD'de bankacılık ve sigortacılıkla en büyük kurum ABD hükümeti. Yeni kredi kaynağı yok. Biz hep büyük bankalardan bahsediyoruz ama bine yakın lokal eyalet bankası da iflas bayrağını çekmiş durumda. ABD vatandaşının bankadaki mevduatı garanti altında ama sonuna kadar değil. O limit çoktan aşılmış durumda.

Tabii ki bu fırtına her tarafı sallıyor. Avrupa borsaları tepetaklak, bankalar birbirine güvenmiyor, borç vermiyor, vereceği borca da normalin kat kat üstünde faiz istiyorlar. ( tanıdık geldi mi bu durum ).Rusya bütün piyasaları geçici de olsa kapatıyor. Ülkelerin para birimleri aşırı oynak hale geliyor.

BİZDE NELER OLUYOR?
Bizim en birinci gündemimiz sönen deniz fenerleri, başbakan medya patronu savaşları,tv üzerinden ucuz ramazan polemikleri. Ülkede işsizlik oranı büyüyor, ekonomik büyüme durmuş, cari açık boğazımıza kadar bunu devam ettirecek taze para kaynağı tükenmiş, kimsenin umurunda değil. Fırtınanın tam ortasındaki ceviz kabuğu gibiyiz. En büyük ihracat kapımız AB durgunluğa girmiş, ne gam. Rusya ile ilişkiler pürüzlü, petrol zengini ülkeler petrol fiyatı düştükçe huysuzlanıyor elini çekiyor, dert etme aşılır.

Bütün bunların üstüne, kriz çıkarmada maharetli çevreler, şu deniz feneri meselesinden parti kapatma mevzusunu gündeme taşırlarsa, asıl gümbürtüyü o zaman seyredin.

UCUZLADI DİYE BORSAYA ATLAMAYIN

Ne yapalım?

Öyle hemen toparlanma düzelme beklemeyin. Herhangi bir enstrümana ( örneğin hisse senedi ) ucuzdur vs. deyip atlamayın. Ucuzunda ucuzu var. Mesele ucuz almakta değil, kazanma potansiyeli olan bir ortamda almakta. Öyle uzun vadeli yatırımcı olmak falan, en büyük yalan. Bakın bakalım etrafa, nedense hep kaybedenler uzun vadeli yatırımcı oluyor. Bir iktisat büyüğümüzün dediği gibi “ uzun vadede hepimiz öleceğiz”.

CAN YELEĞİ YOK YAĞMURLUK VERELİM
Önümüzdeki aylar için hesabınızı sağlama alın. Fırtınalı denizde açılmak çok can yakabilir. Çünkü size sahip çıkacak kurum yok.

Aslında durumumuz Bandırmada batan gemiye çok benziyor. Aşırı yükleme var, kaptan başka yerlerde, göz göre göre gemi su alırken, siz can yeleği isterken, “can yeleği yok, yağmurluk verelim” diyebilirler.

Açılmayın, hele ki yüzme bilmiyorsanız... Sakın.


ensonhaber