Dolar 1.300 seviyesini gördü


Serbest piyasada dolar tekrar 1,3000 YTL seviyesine yükseldi.

Dolar 1,3000 YTL seviyesini en son 24 Nisan 2008'de görmüştü.

Garanti Bankası Döviz Masası Sorumlusu Hakan Kuyumcuoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yurt dışındaki problemlerin devam ettiğini, bankaların birbiriyle olan kredi limitlerindeki karşılıklı güvensizlikten dolayı likidite problemi bulunduğunu, insanların likidite problemine bağlı olarak işlem yapamadıklarını söylediğini ifade etti.

Yurt içinde dövizdeki yükselişin, batılı ülkelerdeki ekonomik krizin yansımaları olarak gözüktüğünü ifade eden Kuyumcuoğlu, ''hiçbir gelişmekte olan piyasayla ilgilenemiyorlar. Zaten kendi içlerindeki ateşi söndürmeye çalışıyorlar. O durumu hallettikten sonra bizim gibi piyasalarla ilgileneceklerdir'' şeklinde konuştu.

Fonlama maliyetlerinin ''aşırı'' yüksek olduğunu vurgulayan Kuyumcuoğlu, Türkiye'de şu aşamada çok fazla bir şey olacağını düşünmediklerini, dövizin bir miktar yükseleceğini, gösterge faizlerinin büyük önem taşıdığını, bu faizlerde bir hareketliliğin başlaması halinde Türkiye'nin de döviz tarafından vurulma ihtimalinin yüksek olduğunu savundu.

Kuyumcuoğlu, ''Çok kısa vadede Türkiye'de çok büyük bir hareketlilik beklemiyoruz. Orta ve uzun vadede ise bu likidite darlığı, finansal piyasalarda yaşanan sorunların yansıması sadece Türkiye'yi değil, bütün gelişmekte olan ülkeleri vuracaktır. En kötü ihtimalle talep daralmasına bağlı olarak bizim gibi Avrupa bölgesine ihracat yapan ülkelerde ihracatın düşmesiyle durgunluk, kapasite kullanım oranlarında düşme bekliyoruz'' diye konuştu.

ensonhaber