Rusya 10 Gürcü gemisini batırdı


Rus uçaklarının, Gürcistan'ın Poti limanına saldırısında 10 geminin battığı bildirildi.Gürcü hükümeti, yabancı gazeteciler için, geçen ay bölgede çıkan çatışmalar sırasında Rus uçaklarının bombardımanı altında kalan Poti limanına gezi düzenledi.

Liman Müdürü Vahtang Lemancava, yaptığı açıklamada, Rus güçlerinin limanı hedef alan saldırılarında 5'i sahil güvenlik, 3'ü sınır polisi gemisi olmak üzere toplam 10 geminin battığını kaydetti.

Limanın, saldırılar yüzünden uzun süre kapalı tutulduğunu ve bunun da ciddi anlamda maddi zarara yol açtığını belirten Lemancava, aynı zamanda 6 çalışanın öldüğünü bildirdi.

Rus saldırısı başlamadan kısa süre önce 1 ton yakıt yükü olan birkaç tankerin boşaltımını yaptıklarını söyleyen Lemancava, "Büyük bir felaketin eşiğinden döndük. Tanker patlasaydı çok büyük facia olurdu" dedi.

Lemancava, limandaki zararı gidermek için yoğun çalışma başlattıklarını ve normal çalışma düzenine geçtiklerini ifade etti.

Poti vali yardımcısı Aleksandre Ahlediyani de yaptığı açıklamada, Poti, Senaki, Zugdidi, Gori ve Tshinvali'nin Rus uçaklarının yoğun bombardımanın da ciddi zarar gördüğünü belirterek, Poti'de 26 sivilin öldüğünü ve 3 bin kişinin de evlerini terk etmek zorunda kaldığını söyledi.

Ahlediyani, Rus saldırıları yüzünden Poti limanın da büyük gelir kaybı olduğunu ve yatırım sektörünün de ciddi zarar gördüğünü kaydetti.

Gezi çerçevesinde gazeteciler, Senaki askeri üssü ve Rus uçaklarının bombaladığı diğer bölgelere de götürüldü. Senaki'deki saldırıda 14 havan topu mermisinin isabet aldığı bildirildi.

Bu arada geçen ayki çatışmalardan sonra bölgedeki ek güvenlik önlemleri çerçevesinde Rus askerlerinin oluşturduğu kontrol noktalarının birçoğunun boşaltıldığı görüldü.

Poti'ye 50 kilometre mesafedeki Gamuhuri köyünde oluşturulan Rus kontrol noktası ise henüz boşaltılmamış. Burada görevli Rus barış gücü askerleri, gazetecilerin ne zaman çekileceklerine dair soruları üzerine, bu konuda kendilerine henüz bir talimatın gelmediğini söylediler.

ensonhaber