Kriz Soros'a yaradı, Gates 2 milyar kaybetti


Amerikan Forbes tarafından hazırlanan en zenginler sıralamasına kriz damga vurdu.


Yatırım sihirbazı Buffet bir yılda 2 milyar dolar zarar ederken, global spekülatör Soros, bu süreçte servetine 3 milyar dolara yakın para ekledi

Amerikan finans çevrelerinin dergisi "Forbes Magazine" tarafından hazırlanan "ABD'nin En Zengin 400 Kişisi" sıralamasında Microsoft firmasının kurucusu Bill Gates ilk sırada yer aldı. Forbes dergisinin yaptığı sıralama ülkedeki mali sıkıntıyı da yansıtıyor.

EKONOMİ KİLİTLENMİŞ DURUMDA
Listede daha önceki yıllarda yer alan ve FED'in acil kredi açmasıyla kurtardığı AIG eski baş yöneticisi Maurice Greenberg listeden ilk kez bu yıl düşerken, listeden bu yıl toplam 126 kişinin düştüğü ve bu sayının geçen yıla oranla 6 kat daha fazla olduğu belirtildi. Dergiden yapılan basın açıklamasında, bu yıl "Amerikalı zenginlerin daha da zenginleşmediği" belirtilirken bunun aslında ekonominin kilitlenmiş olduğu anlamına geldiği yorumu yapıldı.

WARREN BUFFET İKİNCİ SIRADA
Sıralamanın başında yer alan Bill Gates'ın geçen yıl 59 milyar dolar olan servetinin bu yıl 57 milyar dolara düştüğünün tahmin edildiği belirtilirken 2. sırada yatırımcı işadamı Warren Buffett 50 milyar dolarlık servetiyle yer aldı. Oracle şirketinin kurucusu Lawrence Ellison ise 27 milyar dolarla 3. sırada bulunuyor. Listede yer alabilmek için en az 1,3 milyar dolarlık servete sahip olunması gerekirken Amerika'nın en zengin 400 kişisinin servetlerinin net toplamı bu yıl yüzde 2 artışla 1,57 trilyon dolara ulaştı.

FACEBOOK'LA GELEN SERVET
Listenin en genç ismi ise 1,5 milyar dolarlık servetiyle Facebook'un kurucusu 24 yaşındaki Mark Zuckerberg oldu. En zengin 400 ABD'linin 271'i serveti kendileri elde etti. Listede 42 kadın milyarder yer aldı ve Amerikalı kadın milyarderlerin ortalama net kazançlarının 4,3 milyar dolar olduğu kaydedildi.

Krizin Nostradamus'ları kârda!
Yatırım sihirbazı lakabı ile bilinen Warren Buffet ve Global Spekülatör olarak anılan George Soros, aylar öncesinden krize karşı uyarılarda bulunmuşlardı. Soros, geçtiğimiz mart ayında “40-50 yılın en büyük krizi yaklaşıyor” derken, Buffet ise “Ciddi bir krizle karşı karşıyayız” demişti. Gelinen süreçte Soros krizin etkilerini nakde geçerek lehine çevirdi. Buffet ise öngörüsüne rağmen servetinin 2 milyar dolarını eritmişe benziyor. Uzmanlar, Buffet'ın bu süreç içerisinde 6 milyar dolara yakın şirket satın alması gerçekleştirdiğini servetindeki azalışın bu satın almalar nedeniyle gerçekleştiğini belirtiyor

En zengin 10 Amerikalı

Bill Gates - 57 milyar dolar (Microsoft)

Warren Buffett - 50 milyar dolar (Berkshire Hathaway)

Lawrence Ellison - 27 milyar dolar (Oracle)

Jim C. Walton - 23,4 milyar dolar (Wal-Mart)

S.Robson Walton - 23,3 milyar dolar (Wal-Mart)

Christy Walton ve ailesi - 23,2 milyar dolar (Wal-Mart)

Alice Walton - 23,2 milyar dolar (Wal-Mart)

Michael Bloomberg -20 milyar dolar (Bloomberg medya)

Charles Koch -19 milyar dolar (enerji)

David Koch - 19 milyar dolar (enerji)


George Soros: Zenginler listesine 28. sıradan giren George Soros bundan 6 ay önce '40-50 yılın en büyük krizi olacak' dedi. Kriz boyunca 8.8 milyar dolarlık servetini 11 milyar dolara çıkardı


Jim C. Walton: Wal-Mart'ın kurucusunun oğlu. Kriz en çok ona yaradı. Artan gıda fiyatlarını fırsata çevirerek satışlarını artırdı. 16.3 milyarlık servetini, 23.4 milyara yükseltti.


Bill Gates: Krizin vurduğu diğer zengin Gates oldu. 59 milyar dolarlık serveti 57 milyar dolara indi


ensonhaber