TCDD Avrupa'lı OlduTCDD, Dünya Demiryolları Birliğinin Avrupa Bölümü üyeliğine kabul edildi.
Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları Genel Müdürlüğü (TCDD), 2 yıllık müzakerelerin ardından Dünya Demiryolları Birliğinin (UIC) Avrupa Bölümü üyeliğine kabul edildi.

TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, UIC'nin İcra Kurulu üyeliğinin yanı sıra Ortadoğu Bölümünün başkanlığını üstlenen Türkiye'nin, dün Berlin'de yapılan toplantıda, oy birliği ile Avrupa Bölümü üyeliğine seçildiğini, kararı sevinçle karşıladıklarını bildirdi.

Toplantıda, Türkiye'deki demiryolu alanındaki yatırım ve gelişmeleri anlattığını aktaran Karaman, Avrupalı üyelerin de Türkiye'deki gelişmeleri memnuniyet verici bulduklarını, Avrupa ile Asya arasındaki yük akışına Türkiye'nin büyük katkı sağlayabileceğini vurguladıklarını söyledi.

UIC'nin demiryolu sektöründe standartları belirleyen bir kurum olduğunu anlatan Karaman, birliğin 200'e yakın üyesinin bulunduğunu dile getirdi. UIC'nin faaliyetlerini 6 bölge yapılanmasıyla sürdürdüğünü, Türkiye'nin artık hem Ortadoğu hem de Avrupa bölümlerinde temsil edileceğini kaydeden Karaman, UIC bünyesinde Asya ve Avrupa bölümlerinde temsil edilen Rusya ile Türkiye'nin durumlarının benzer hale geldiğini söyledi.

Karaman, demiryolu sektöründe etkin kararların çoğunlukla Avrupa'da oluşturulduğunu kaydederek, "UIC Avrupa Bölümüne üyeliğimiz, Avrupa'da alınan kararlara etkin katılma ve projelerde birlikte çalışma imkanı verecek" diye konuştu. Karaman, demiryolu alanında AB'den finansal destek sağlanmasında da UIC kanalından yararlanabileceğini ifade etti.

aktifhaber