Sabancı "Takvim" Nedeniyle Teklif Vermedi


Sabancı Holdingden, medyadan gelen sorular üzerine Mersin-Akkuyu Nükleer Santral ihalesiyle ilgili yazılı açıklama yaptı.
Sabancı Holding, Mersin Akkuyu'da yapılması planlanan nükleer santralle ilgili olarak Türkiye Elektrik Ticaret Anonim Şirketi tarafından yapılan ihalede teklif vermediklerini hatırlatarak, kararın, nükleer santral ihale süreci için verilen takvimin, holdingin yüksek kalite standartlarına uygun bir teklif oluşturulması için yeterli olmamasından kaynaklandığını kaydetti.
Sabancı Holdingden, medyadan gelen sorular üzerine Mersin-Akkuyu Nükleer Santral ihalesiyle ilgili yapılan yazılı açıklamada, Sabancı Holdingin, Türkiye'nin artan enerji talebinin karşılanması için nükleer enerjinin, yararlanılacak kaynaklar arasında olması gerektiği yönündeki inancını sürdürdüğü ifade edildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Ancak Mersin Akkuyu'da yapılması planlanan nükleer santral ile ilgili olarak Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığına bağlı Türkiye Elektrik Ticaret Anonim Şirketi tarafından bugün yapılan ihalede Sabancı Holding teklif vermemiştir.

Aldığımız bu karar, son derece hassas ve detaylı çalışma gerektiren, ülkemiz açısından güvenlik ve risk konularının en üst düzeyde önem taşıdığı nükleer santral ihale süreci için verilen takvimin Sabancı Holdingin yüksek kalite standartlarına uygun bir teklif oluşturulması için yeterli olmamasından kaynaklanmaktadır."

aktifhaber