Türkiye Büyük Bir Dayanıklılık GösterdiDevlet Bakanı Mehmet Şimşek, dünyanın ekonomik olarak zor bir dönemden geçmesine karşın Türkiye'nin şu ana dek büyük bir dayanıklılık ve esneklik gösterdiğini söyledi.
Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, dünyanın ekonomik olarak zor bir dönemden geçmesine karşın Türkiye'nin şu ana dek büyük bir dayanıklılık ve esneklik gösterdiğini ve bundan sonra da böyle olmasını umduğunu söyledi.
New York'taki Harvard Club'da, Uluslararası Ekonomik İttifak (IEA) adlı düşünce kuruluşu tarafından düzenlenen "Küresel Yatırım" konulu bir sempozyuma katılan Mehmet Şimşek, Türkiye'nin ekonomik görünümü, yapılan reformlar ve yatırım olanaklarına ilişkin bir sunum yaptı.

Şimşek, yabancı yatırımların Türkiye için önemini vurguladığı konuşmasında, yabancı yatırımların daha fazla istihdam yarattığını, rekabeti güçlendirdiğini ve böylece üretimin de arttığını anlattı.

Türkiye'nin 70 milyon nüfusunun yüzde 34'ünün genç nüfus olduğuna işaret eden Şimşek, insan kalitesini artırmak için eğitime ağırlık verildiğini kaydetti. Türkiye'nin enerji ihtiyacına da değinen Şimşek, alternatif enerji kaynakları yaratmanın önemine işaret etti. Şimşek, "Güçlü bir hükümetimiz var ve hükümetimiz, reformlarda kararlı. Türkiye bir değişim sürecinden geçiyor. Biz, iyi bir gelecek vaadedebiliriz. Türkiye'nin önerecek çok şeyi var" dedi.

Konuşmasının ardından Şimşek, bir grup gazeteciye, temaslarına ilişkin bilgi verdi. Dünyadaki ekonomik krizin Türkiye'ye etkisi konusundaki sorulara karşılık Şimşek, "Kabul edin dünya hakikaten zor bir dönemden geçiyor. Biz de dünyanın bir parçasıyız. Türkiye, şu ana kadar büyük bir dayanıklılık ve esneklik gösterdi. Bundan sonra da devam eder diye ümit ediyorum. Hükümetimiz reformlarda kararlı. Güçlü bir hükümetimiz var. Reformlar konusunda eksikliklerimiz var, daha yapılması gereken çok şey var. Ancak onları da yapacağız. Biz her zaman dengeli bir perspektif çizmeyi tercih ederiz" diye konuştu.

Türkiye'de yatırım ortamını anlatmaya yönelik ziyaretine Fransa'dan başladığını hatırlatan Şimşek, burada da kendisine yatırımcılardan, krizin Türkiye'ye olası etkileri üzerine sorular geldiğini söyledi. Şimşek, "Biz kendilerine, orta ve uzun vadeli bir perspektif çiziyoruz. Avrupa Birliği bizim için çok kritik. AB reformlarını hızlandırmamız lazım. Hızlandıracağız. İnşallah bunun emarelerini önümüzdeki aylarda göreceksiniz" dedi.

Uluslararası Para Fonu IMF ile ilgili son durumun sorulması üzerine Şimşek, teknik düzeyde görüşmelerin sürdüğünü belirterek, şöyle konuştu:

"Tabii geldiğimiz noktada, kamu sektörü olarak söylüyorum, bizim IMF kaynaklarına ihtiyacımız yok. O nedenle rahatız. Ama ya program sonrası izleme ya da ihtiyati bir stand-by konusu hala gündemde. Teknik görüşmeler bir noktaya gelip bitince, biz de ona göre karar vereceğiz. Bu süreç de sonuçlanmış olacak. Bizim için önemli olan, mali disiplini koruyoruz. Yılın ilk 8 ayında bütçe performansı, ekonomideki yavaşlamaya rağmen son derece iyi. Bütçede bir fazla var. Yılın son döneminde belki ödemeler bir miktar artar ama sonuçta biz IMF programının öngördüğü hedeflerin çok ötesinde, daha güçlü bir şekilde yolumuza devam ediyoruz."

Şimşek, enflasyon konusunda "dünyanın ve Türkiye'nin büyük bir şokla karşı karşıya" olduğunu söyledi. Şimşek, buna karşın Merkez Bankası'nın ihtiyatlı bir para politikasını sürdürdüğünü ifade ederek, "Dolayısıyla IMF programı olsaydı, çok farklı bir konumda olur muyduk ondan da emin değilim. İlke olarak, doğruları yapmaya devam ediyoruz. Reformları yapmaya devam ettik, mali disiplini koruyoruz, ihtiyatlı para politikalarını uyguluyoruz. IMF ile teknik düzeyde çalışmalar var. O çalışmalar olumlu sonuçlanırsa ihtiyati Stand-by olur, ya da otomatik olarak program sonrasi izlemeye geçmiş olacağız" diye konuştu.

aktifhaber