Global piyasalarda tüm gözler ABD Kongresi'ndeki kurtarma paketinde. Yurtiçinde ise buna ek olarak eylül ayı enflasyon oranı bekleniyor.
Bu beklenti dışında gelen her türlü şirket haberi ve makro ekonomik gerçekleşmeler göz ardı ediliyor.
Uzmanlar, beklentilerin hafta sonu itibariyle paketin yasalaşması yönünde olduğunu belirtiyor. Aksi takdirde yeni banka iflaslarının yaşanabileceğini dile getiren analistler, yasalaşması durumunda ise, piyasalarda kısa süreli iyimserliğin hakim olabileceğini ve endekste 38000'li seviyelerin üzerine çıkılacağını öngörüyor.
Meksa Yatırım Araştırma Müdürü ve Mynet Finans yazarlarından Tuncay Turşucu, piyasaların seyrini ABD Kongresi'nin kurtarma planı üzerinde varacağı kararın belirleyeceğine dikkat çekiyor. "Planın geçmesini bekliyorum ve bunun piyasalar üzerinde kısa süreli bir ralli yaratacağını düşünüyorum" diyen Turşucu, şu tespitlerde bulundu; "Son tartışmaların planın verimi üzerine endişeler yaratması, olumlu seyrin süresini ve şiddetini kısıtlayabilir.
Ancak daha sonrasında realizasyonların etkili olacağını düşünüyorum. İç piyasamızda ise bankalara gelen alım dalgasının sürmesi IMKB Endeksi'ni güçlü tutacaktır. 36 bin 300 seviyesinin üzerindeki tutunma devam ederse, 38 bin 300 seviyesi her zaman denenebilir."
BAYRAM TATİLİ NASIL ETKİLER?
Gelecek hafta piyasaların volatil seyrini sürdüreceğini düşünen uzmanlar, bayram tatili nedeniyle yurtiçi piyasaların gelişmelere vereceği tepkinin kesintiye uğrayacağına dikkat çekiyor.
Krizin Avrupa finans sistemine yansımalarıyla ilgili olarak yeni gelişmelerin ortaya çıktığına dikkat çeken analistler, bu nedenle krizin yayılma sürecinin ivme kazanabileceğini dile getiriyor.
Bunun yanı sıra, ABD Kongresi'nden gelecek olumlu bir haberle birlikte global borsalarda kısa süreli bir çıkış ve faizlerde düşüş geleceğini tahmin eden uzmanlar, krizin reel ekonomiye etkileri yine global etkileri söz konusu olacağından piyasalarda kısa zamanda kalıcı bir toparlanma dan söz etmenin çok zor gözüktüğünü vurguluyor.
BORSA
İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda (İMKB) işlem gören hisse senetleri, haftalık bazda ortalama yüzde 0,51 değer kazandı. İMKB'de Bileşik Endeks, haftalık bazda 186 puan artarak 36370 puandan 36556 puana yükseldi.
ABD'deki 700 milyar dolarlık kurtarma planıyla ilgili yaşanan gelişmeler yakından izlenirken, Washington Mutual hakkındaki haberler piyasa üzerinde sıkıntı yaratıyor. İMKB'nin 36000 puan seviyesinin üzerinde tutunmaya çabaladığı gözleniyor.
Yurtdışındaki olumlu gelişmeler netlik kazanmadığı için henüz yatırımcı önünü göremiyor. Dolayısıyla çok fazla yukarı dönme çabası olmuyor. ABD Kongresi'nden gelecek haberler global piyasalar ve yurtiçi piyasalar açısından yönün belirlenmesi açısından önemle bekleniyor.
DOLAR
Doların satış fiyatı cuma günü piyasaların kapanış saati itibari ile haftalık bazda yüzde 1,44 azalarak 1,2300 YTL'ye geriledi. Avronun satış fiyatı da yüzde 0,45 artarak 1,8000 YTL'ye çıktı.
ABD’deki iflas haberinden sonra yatırımcıların risk iştahının azalmasıyla yurtiçinde faizde bir miktar satış, dövizde de aynı şekilde satışlarla beraber bir yükseliş beklenebileceği belirtiliyor. Ayrıca uzun bayram tatili öncesinde yatırımcıların yatırımlarını risksiz alanlara çekmelerine neden olabileceğini belirten uzmanlar, dolarda kısa vadede 1.2420 YTL seviyesinin tepe noktası olarak göründüğünü kaydediyor.
FAİZ
İMKB Tahvil ve Bono Piyasasında, ağırlıklı ortalamalara göre çeşitli vadelerdeki bono ve tahvillerin haftalık net getirileri ise yüzde 0,30 ile yüzde 0,34 arasında gerçekleşti. Tahvil ve bono piyasasında bileşik faiz yüzde 19,28'e yükseldi. Bu tahvilin basit getirisi de yüzde 20,27'den kapandı.
Ay sonu olması ve yurtdışına yönelik yeni endişelerin oluşmasıyla birlikte piyasadaki seyrin yatay yönlü bir satışa döndüğünü ileten uzmanlar, ilerleyen günlerde seyrin yine yurtdışı piyasalara odaklı olacağını belirtiyor. Her ne kadar TCMB faizlerde indirim olabileceğine ilişkin sinyaller vermiş olsa da, bu gelişmenin yurtdışı olumlu gelişmelerle desteklenmediği sürece çok fazla anlam ifade etmediği vurgulanıyor.

kaynak mynet.