Şeker Bayramı nedeniyle tek seans işlem yapılan İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nın (İMKB), satıcılı bir seyir izlediği gözlemlendi.
ABD'deki kurtarma planıyla ilgili olarak hafta sonu anlaşmaya varılmış olması ve planının en geç çarşamba gününe kadar yasalaşacağı beklentisinin piyasalara olumlu yansıyacağı öngörüsünün Avrupa'dan gelen olumsuz haberler nedeniyle gerçekleşmediği gözlemlendi.
Benelüks ülkeleri Belçika, Hollanda ve Lüksemburg, mali sıkıntı içindeki Fortis'i kısmen kamulaştırarak iflastan kurtarma kararı aldı.
AB Komisyonu'nun rekabetten sorumlu Üyesi Neelie Kroes ve Avrupa Merkez Bankası Başkanı Jean Claude Trichet'in de katılımıyla dün gece geç saatlere kadar Fortis için çıkış yolu arayan Benelüks ülkeleri, piyasalardaki tedirginliğin de etkisiyle ödemelerini yapmakta zorlanan bankaya ortaklaşa 11,2 milyar avro aktarmayı seçti.
Ayrıca İngiltere Hükümeti, zor durumdaki Bradford & Bingley (B&B) bankasını el koyacağını resmen açıkladı. İngiltere Hazine Bakanlığı, İngiliz ekonomisinin istikrarını korumak amacıyla, B&B bankasının 91 milyar dolarlık konut kredisi ve kredi hesabını devralacağını bildirdi.
Güne satışlarla başlayarak 35700 seviyesine gerileyenendeksin bu seviyede yatay ve sıkışık bir seyir izlediğigözlemlendi.
En yüksek 36541, en düşük 35615 puanı gören İMKB 100Endeksi günü 36051.30 puan ile (yüzde 1.38) 505.31 puan ekside tamamladı.
Toplam işlem hacmi ise 476.729.285 YTL olarak gerçekleşti.
ABD Kongresi'nin hafta sonunda gerçekleştirdiği yoğun görüşmeler sonucu üzerinde genel anlaşmaya varılan 700 milyar dolarlık finans sektörünü kurtarma planının, bugün Kongre'nin alt kanadı Temsilciler Meclisi'nde oylanması bekleniyor.
Paketin, çarşamba günü de Senato'da oylanması ve umulduğu gibi Kongre'nin iki kanadında da kabul edilmesi durumunda, Başkan George W. Bush tarafından hemen imzalanması ve yürürlüğe girmesi öngörülüyor.mynet