ABD’de 700 milyar dolarlık kurtarma paketi yeniden Temsilciler Meclisi’nin önüne geliyor. İlk paketi reddeden 435 üyenin bu kez ne yapacağı merakla bekleniyor.
Amerika Birleşik Devletleri’nde başlayan krizde son bir yılda birçok dalgalı dönem yaşandı. Tüm dünyayı etkileyen krizde bu kez kritik bir kararın eşiğine gelindi. ABD Başkanı George Bush ve yönetiminin ekonomiyi rahatlatmak için hazırladığı kurtarma paketi bugün Kongre’nin alt kanadı olan 435 sandalyeli Temsilciler Meclisi’nde oylanacak.
CNBC-E'nin haberine göre, Temsilciler Meclisi üyeleri Başkan Bush ve iki büyük partinin yöneticilerinin bütün uyarılarına karşın 700 milyar dolarlık kurtarma paketini az farkla da olsa reddetmişti. Yapılan oylamada paket için 205’e karşı 228 ret oyu gelmişti.
Bush hükümeti ret kararı sonrasında paketi vatandaşlara yönelik bazı düzenlemeler de ekleyerek Senato’ya gönderdi. Senato, genişletilen kurtarma paketini 74’e karşı 25 oyla kabul etti. Şimdi gözler Temsilciler Meclisi’ne çevrildi.
YENİ PAKETTE NELER VAR?
Kapsamı genişletilen yeni pakette eskisine ilave olarak vergi indirimi içeren ve bankacılık sektörüne güvenin arttırılmasını amaçlayan çeşitli önlemler yer alıyor.
Orta gelir düzeyi başta olmak üzere, halk için on milyarlarca dolar tutarında vergi indirimleri sağlanarak paket daha cazip hale getirildi. Bu indirimlerden ev sahipleri, arazi sahipleri, enerji sektörü ve girişimciler yararlanabilecek.
250 BİN DOLARA MEVDUAT GÜVENCESİ
Ekler arasında, sigorta ile garanti altına alınacak her bir banka mevduatının üst sınırının 100 bin dolardan 250 bin dolara yükseltilmesini içeren, böylece bankacılık sektörüne olan güvenin arttırılmasını amaçlayan madde de yer alıyor.
Ancak kırsal alanlardaki okulların gelecek 5 yıllığına desteklenmesi için 3 milyar dolar ayrılması, orta batı eyaletler başta olmak üzere felaket bölgeleri için 8 milyar doların yine 5 yıllığına ayrılması gibi, paketin ana amaçlarıyla pek bağdaşmayan, paranın merkezi Wall Street’teki kriz ile ilgisi olmayan ancak seçmene hoş gelecek pek çok ek de, Kongre salonlarındaki pazarlıklar sırasında alelacele pakete ilave edildi.

mynet