Yabancı korkusu gerçek oldu


Türk bankalarını alıp ülkeye yerleşen bazı yabancı bankalar, kriz nedeniyle vatandaşı zor durumda bırakıyor.

Türkiye’deki bankacılık sektörünün hızla “yabancı” bankaların eline geçmesinin yol açtığı kaygılar krizle birlikte gerçeğe dönüştü. Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, bazı yabancı bankaların özel sektöre açtığı kredileri vadesinden önce geri çağırıp reel sektörü köşeye sıkıştırdığı şikayetinde bulundu.

Kritik gelişmeyi Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren ile Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Tevfik Bilgin’e ileten Özdebir, “Bankacılık teamüllerine uymayan bu uygulamaların son bulması için acil önlem alınmalı” dedi.

PAZAR PAYLARINI BÜYÜTTÜLER
Yabancı bankaların Türkiye’deki reel sektöre yönelik kredi uygulamaları hakkında BUGÜN’e bilgi veren ASO Başkanı Özdebir, “Yerli bankalarımızı yabancılara satarken aklımıza gelmeyecek bir durumla karşı karşıyayız” dedi. Krizden önce yabancı bankaların pazar payını büyütmek için KOBİ’lere bol miktarda uygun şartlarda kredi açtığını ve Türk özel sektörünü kendine bağladığını ifade eden Özdebir, üyelerinin karşılaştığı sorunu şöyle anlattı:

İCRA BİLE BAŞLATMIŞLAR
“Son dönemde üyelerimizden yabancı bankalarla ilgili çok ciddi şikayetler geliyor. Bazı bankalar sanayicimize açtığı kredileri, vadesi dolmadan geri çağırıyor. Firmalarımız büyük bir tehlikeyle karşı karşıya. Hatta kredi alırken teminat olarak bankaya verdiğimiz çek ve senetlerin vadesinden önce tahsil edilmesine kadar varan çirkin olaylarla karşı karşıyayız. Üyelerimiz genellikle senet karşılığı avans tabir edilen, müşteri alacakları karşılığında kredi kullanıyorlar. Çek örneğin yılbaşında ödenecek. Ancak banka, iş yaptığımız müşterimizden bugünden çekin karşılığını istiyor. Aksi halde çeki karşılıksız sayıp müşterimiz hakkında icrai işlem başlatıyor. Çok çirkin, ticaretin teamülleriyle hiç uyuşmayan bir durumla karşı karşıyayız.”

YERLi BANKALAR DUYARLI
ASO Başkanı Özdebir, yabancı bankaların bu tavrına karşılık özel bankaların bu süreçte son derece duyarlı davrandığını ve Türk özel sektörüne her türlü kolaylığı sağladığını söyledi. Ancak aynı duyarlılığı kamu bankalarından göremediklerini belirten Özdebir, “Hazine denetimindeki kamu bankaları müfettiş denetimi ve baskısı nedeniyle maalesef özel bankalarımız gibi inisiyatif kullanamıyorlar. Halbuki, kamu bankalarımızın yıl sonu karını düşünmek yerine bu dönemde özel sektöre karşı daha duyarlı olmaları gerekir” dedi. (Bugün)


ensonhaber