Merkez dolarda aracılığa soyundu


Merkez Bankası, döviz depo piyasasında aracılığa yeniden başlayacağını açıkladı.
Merkez Bankası, piyasalarda yaşanan likidite sıkışıklığını aşmak için döviz depo piyasasında aracılığa yeniden başlayacağını açıkladı.

Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamada, son dönemde uluslararası kredi piyasalarında yaşanan sorunların küresel finans sektörünün güvenilirliğine ilişkin kaygılarla birleşerek gelişmiş ülke para piyasalarında sıkılmaya neden olduğuna işaret edildi. Merkez bankalarının bu piyasalardaki sorunları gidererek etkin bir şekilde çalışmasını sağlamakla yükümlü olduğu hatırlatılan açıklamada şu ifade kullanıldı:

"Yaşanan belirsizlik ortamı zaman zaman ülkemizde de döviz likiditesi akışkanlığının azalmasına neden olabilmektedir. Bu nedenle, bankalararası döviz piyasasında döviz likiditesinin akışkanlığının artırılmasına katkıda bulunmak amacıyla, uluslararası piyasalardaki belirsizlikler ortadan kalkıncaya kadar Merkez Bankasının Döviz ve Efektif Piyasaları döviz depopiyasasındaki aracılık faaliyetlerine bugünden itibaren yeniden başlanmasına karar verilmiştir."

Bu çerçevede, döviz depo piyasasında bankalar Merkez Bankası aracılıgı ile birbirlerinden borç alıp verebileceklerdir."ensonhaber