15 maddede kriz gündemi


Dün dünya piyasalarında neler yaşandı, piyasalara yansımaları ne şekilde olur?


15 maddede dün dünya piyasalarında ne oldu?

1- FED, ECB, BOE, İsveç, İsviçre, Kanada koordineli faiz indirdi. 50 baz puan indirimi yaptılar. Bu koordinasyona ortak olmak amacıyla faiz indirim kervanına Çin de katıldı. Çin ayrıca rezerv karşılık oranlarını da azalttığını açıkladı.

2- Amerika’daki mali kurtarma paketine benzeyen bir paket de dün nihayet İngiltere’de de açıklandı. İngiltere Hükümeti hem bankalara likidite sağlanması hem de kötü varlıkların alınması konusunda destek verecek. Toplamda 88 milyar dolarlık bir destek sağlanacak ilk etapta.

3- İtalya’da da dün Hükümet yetkililerinin yaptığı acil ekonomi zirvesinden İngiltere’dekine benzer bir paket çıkabileceği açıklandı.

4- İzlanda’da enteresan işler olmaya devam ediyor. Önceki gün kurunu döviz sepetine endeksleyen İzlanda dün endekslemekten vazgeçtiğini söyledi. Ayrıca daha önce el konulan Glitnir Bank’a da el koyulmaktan vazgeçildiği açıklandı. Ama bir başka bankaya el kondu. İzlanda yetkilileri kredi için IMF ve Rusya ile görüşmelere devam ediyor.

5- Rusya demişken Rusya borsasının yine açılışta %11 düştükten sonra 10 Ekim Cuma gününe kadar tatil edildiğini belirtelim.

6- Societe Generale’nin Unicredit’i almak için teklif verebileceği konuşuluyor.

7- Amerika’da dün açıklanan ikinci el konut satışları beklentilerin aksine (%1.5 düşüş bekleniyordu) %7.4 oranında artış kaydetti.

8- IMF dün yaptığı açıklamalarda küresel büyüme tahimini 2009 için %3.9’dan %3.0’e düşürdü. IMF ayrıca 2008’in ikinci yarısında ve 2009 başında resesyona yakın veya resessyonda olacaklarını açıkladı. En agresif büyüme revizyonları AB büyümesi için yapıldı. IMF 2008 yılında AB’nin %1.3 büyüdükten sonra 2009’da sadece %0.2 büyümesini bekliyor.

9- Fransa Başbakanı Fillon dün yaptığı açıklamada Fransa’nın bankalara ortak olmak için hazır olduğunu ve hiçbir Fransız bankasının batmasına izin vermeyeceklerini söyledi.

10- Dün bir basın toplantısı düzenleyen Amerikan Hazine Bakanı Paulson basın toplantısında iki önemli noktaya dikkat çekti. Paulson krize çözüm yaratılması amacıyla acil bir G-20 toplantısı yapılmasını talep etti. Paulson ayrıca Amerika’da kötü varlıkların devlet tarafından alınması operasyonu için düzenecek ihalelerin birkaç hafta içinde yapılabileceğini söyledi.

11- Amerika’da resesyonu resmi olarak açıklamasıyla bilinen NBER kuruluşunun başkanı Martin Feldstein dün Bloomberg TV’de finansal krizinin Amerika’da tetikleyebileceği resesyonun son 4 resesyondan daha uzun sürebileceğine dikkat çekti.

12- Dün resesyon kaygıları koordineli faiz indirimlerine karşı geldi ve Amerikan borsaları çok oynak bir seanstan sonra yine düştü. DJ %2.0 ve Nasdaq %0.8 düşerek günü kapattı. Vadeli işlemlerde ise %0.5 civarında yükseliş gözleniyor.

13- Avrupa’da dün satışlar hızlı şekilde devam ederken bu sabah %0.3 civarında yukarı bir açılış bekleniyor.

14- Bu sabah Asya’da faiz indirimine 25 baz puanla sıkıntılı Güney Kore & Tayvan ve 50 baz puanla Hong Kong katılırken piyasaların hafif iyimser olduğunu görüyoruz. Japon Nikkei endeksi şu sıralarda %0.1 yukarıda bulunuyor.

15- Dün önceki gün kar açıklayan ve beklentilerin altında kalan Alcoa %10’dan fazla düşerken IBM karı yatırımcıları mutlu etti. Dün ayrıca FED AIG için 38 milyar dolar daha kredi temin etti.


ensonhaber