Dünya inişe geçiyor


IMF, dünya ekonomisinin, önemli bir düşüşe girmekte olduğunu bildirdi


IMF, dünya ekonomisinin, 1930’lardan bu yana karşılaşılan en tehlikeli finansal şoktan dolayı, önemli bir düşüşe girmekte olduğunu bildirdi

IMF ve Dünya Bankası’nın yıllık Güz Toplantıları öncesinde yayımlanan Dünyanın Ekonomik Görünümü raporunda, küresel büyümenin, 2008’de önemli ölçüde yavaşlaması ve mütevazı bir toparlanmanın, ancak 2009’un erken olmayan aylarında başlamasının beklendiği dile getirildi. Enflasyonun, enerji ve gıda fiyatlarından dolayı yüksek olmayı sürdürdüğü, ancak bunun yumuşamasının beklendiği belirtilen raporda şöyle denildi:

“Durum, olağanüstü belirsiz ve kayda değer olumsuz risklere maruz. Politikada acil sınav, finansal koşulların istikrara kavuşturulması ve enflasyonun kontrol altında tutulması. Bu gelişmeler ışığında, ortalama küresel büyümenin, geçen yılki yüzde 5 rakamından bu yıl yüzde 3.9’a gerilemesinin bekleniyor. 2009’a ilişkin küresel büyüme de yüzde 3 olarak tahmin ediliyor.”

‘Türkiye yavaşlayacak’
Raporda, dış koşullardan dolayı Türkiye’de de kısa vadede büyümenin yavaşlamasının beklenirken şu ifadelere yer verildi:
“Türkiye’nin bu yıl yüzde 3.5’i oranında büyümesi bekleniyor. Gelecek yılki büyüme tahmini ise yüzde 3. Enflasyon bu yıl yüzde 10.5, 2009’da yüzde 8.4 olur.”


ensonhaber