28 ÜLKE tehlike altında


Dünya Bankası Başkanı uyardı. Zorlu zamanlara hazırlıklı olun!..Dünya Bankası Başkanı Robert Zoellick, gelişmekte olan ülkeleri zorlu zamanlara hazırlıklı olmaları konusunda uyardı.

Zoellick, Reuters'e verdiği demeçte, küresel finansal krizin yayılması nedeniyle şirket iflasları, bankacılık krizleri ve dış ödemeler dengesi krizlerinin gelişmekte olan ülkelerin karşılaşabileceği sorunlar arasında olduğunu söyledi.
Robert Zoellick, yüksek gıda ve enerji fiyatlarıyla birlikte büyüyen mali sıkışıklığın gelişmekte olan ülkelerde yoksulları korumada hükümetleri daha zor duruma düşüreceğine dikkati çekti.

Dünya Bankası raporuna göre, yüksek gıda ve enerji fiyatları yüzünden bu yıl kötü beslenen insan sayısı 44 milyondan 960 milyonun üzerine çıkacak.

Dünya Bankasının mali zorluklarla karşılaşabilecek 28 ülke bulunduğunu belirlediğini söyleyen Zoellick, Dünya Bankasının, gelişmekte olan ülkelerin acil durum planı hazırlaması ve bankacılık sistemleri zorlanabilecek ülkelere desteklemek için bu ülkelerle birlikte çalışacağını ifade etti.

ensonhaber