Gelinim Olur musun zengin etti


Gelinim Olur musun en başarılı girişimci yaptı.Junior Chamber International-Uluslararası Genç Girişimciler ve Liderler Federasyonu (JCI), Türkiye'nin en başarılı genç girişimcisi olarak, ''Gelinim Olur musun?'' programını yurt dışında temsil eden Global Agency'nin CEO'su İzzet Pinto'yu seçti.

Dünyanın 124 ülkesinde faaliyette bulunan JCI'nin jürisi, Türkiye'nin bu yılki en başarılı genç girişimcisini belirledi.

Yarışmada, Global Agency'nin CEO'su Pinto, ''En başarılı girişimci'' unvanını aldı. Pinto, önümüzdeki aylarda Hindistan'da düzenlenecek ''Dünyanın En Başarılı Genç Girişimcisi'' yarışmasında da Türkiye'yi temsil edecek.

Konuyla ilgili AA muhabirinin sorularını yanıtlayan 30 yaşındaki İzzet Pinto, yüzlerce yarışmacı arasından birinci olmaktan mutluluk duyduğunu ve bu ödülü ''babasına borçlu olduğunu'' söyledi.

-BAŞARININ HİKAYESİ-
Kendisine bu ödülü kazandıran ''girişimcilik serüvenini'' anlatan Pinto, başarı için yaratıcılık, dürüstlük, azim, çalışkanlık ve sabır gerektiğini ama en önemlisinin şans olduğunu ifade etti. Pinto, ''İş hayatında bir çok talihsizlik yaşayabilirsiniz ama bu değerlere önem verirseniz ve şansınız yaver giderse daima kazanırsınız'' dedi.

Babasının, ''ayakları üstünde durmayı öğrenmesi için'', kendisini 8 yaşındayken yaz tatillerinde pazarda saat satmaya teşvik ettiğini, ortaokul ve lise öğrenimi sırasında okul dışındaki zamanlarında toptan tekstil işi yaparak harçlığını çıkardığını anlatan Pinto, ''Lise sonda iken Amerika'ya gittim ve okulda 500 kişi arasından ilk 20'ye girerek mezun oldum. Daha sonra San Francisco Üniversitesine kayıt oldum ama kayıt işlemlerinden sonra yaz tatili geçirmek Türkiye'ye döndüğümde, okulu bırakıp ticaretle uğraşmaya karar verdim. Hayatımın en önemli kararlarından biriydi. Böylece iş hayatına atıldım'' diye konuştu.

İzzet Pinto, daha sonra Türkiye ve Tayland'da bir süre çalıştığını ama 2001 krizinden ciddi anlamda etkilendiğini belirterek, bu dönemi ''hayatının en zor günleri'' olarak tanımladı.

Yine de girişimcilikten vazgeçmediğini dile getiren Pinto, giyim sektöründe Tayland'da yarattığı ''Angels'' markasının, ''Kraliçe'nin yeğeni dahil Tayland'ın önde gelen isimlerince tercih edilen bir marka olduğunu, 1,5 yıl içinde 6 mağaza açtığını, ancak 2003'ten sonraki SARS salgını, ekonomik kriz, tsunami ve terör gibi nedenlerle dükkanlarını kapatıp Türkiye'ye döndüğünü'' ifade etti.

Türkiye'de prodüksiyon işine girdiğini belirten Pinto, şöyle devam etti:

''Bu dönemde hayatıma yön verecek bir fikir aklıma geldi. Teyzem Stella Trevez'in 'Ben 44 yaşındayım oğlum 53' adındaki kitabından çok etkilendim ve eseri yurt dışına açmaya karar verdim. Tayvan, Hong Kong, Tayland, İtalya, Brezilya gibi ülkelerde yayımlanmasını sağladım. Kitap Tayvan'da en çok satanlar listesinde 4 numaraya kadar çıktı. Bu sayede, daha sonra Ayşe Kulin ve Solmaz Kamuran'ın kitaplarını yurt dışına taşıma şansı buldum.

Daha sonra bir Türk TV formatı olan 'Gelinim Olur Musun?'un yazarıyla tanıştıktan sonra, medya sektörüne girmeye karar verdim. Şimdi, 'Gelinim Olur musun' ve diğer Türk format yazarlarını yurt dışında temsil etmeye başladık. Özellikle 'Gelinim Olur musun' bir çok ülkede çok ilgi gördü ve bu programı dünyanın en popüler TV formatı yapma yolunda ilerliyoruz. Hatta, son olarak formatı uluslararası Emmy adaylığına taşıyarak, en büyük hayallerimden birini gerçekleştirmiş oldum."

ensonhaber