Madde madde kriz gündemi


Dünyayı sarsan ekonomik krizde son gelişmeler neler?1-Amerikan borsalarında 1987’den bu yana yaşanan en kötü günlerden bir tanesi dün yaşandı. Resesyon endişeleri ve hedge fund’lara ilişkin kaygılar Amerika’da dün açıklanan birbirinden kötü ekonomik verilerle birleşince DJ%7.8 ve Nasdaq %8.5 oranında geriledi. Vadeli işlemler piyasasında bu düşüşün ardından bile %1 düşüş dikkat çekiyor.

2- Dün Amerika’da açıklanan perakende satış ve Empire imalat endeksi ve çekirdek ÜFE enflasyonu beklentilerden kötü çıktı. Ayrıca FED Beige Book raporu da neredeyse her eyalette ekonomik aktivite yavaşlamasına işaret etti.
3- En büyük hedge fund’lardan Citadel ile ilgili doğal olarak fon performanslarının çok kötü olması nedeniyle hakkında çıkarılan söylentiler piyasada hedge fund kaygılarını tetikledi. Citadel durumlarında bir sıkıntı olmadığını ve 6 milyar dolar nakitleri bulunduğunu açıkladı.

4- Amerika’da ekonomik verilerin kötü çıkmasının yanından şirket karlarında da major düşüşler gözleniyor ama yine analist tahminlerinden daha iyi karlar açıklandığını belirtelim. Zarar açıklaması beklenen JP Morgan hisse başı 0.11 dolar kar açıklarken, Coca-Cola da Pepsi’nin aksine beklentilerden daha iyi bir kar ve görünüme işaret etti. Ayrıca Wells Fargo da beklentilerden iyi bir kar açıklarken aynı zamanda Wachovia birleşmesi sonrası olası zararlar için 20 milyar dolarlık menkul kıymet ihracı yapabileceğini açıkladı.

5- Avusturya Şansölyesi Gusenbauer kendileri için bankaların devletleştirilmesinin son seçenek olduğunu açıkladı.

6- ECB açıkladığı yeni önlemlerle piyasalara daha rahat likidite verebilmek amacıyla Kabul ettiği teminat kalitelerini düşürdü. LIBOR ve EURIBOR faiz fiksingleri de dün bir miktar daha geriledi.

7- İsviçre Maliye Bakanı’nın yaptığı açıklamaya gore UBS ile uzun dönemli finansman anlaşması sağlandı, 60 milyar dolara kadar illikit varlıkların düzenli şekilde elden çıkarılacak. Açıklama UBS CEO’su tarafından onaylandı.

8- Amerika’yı takip eden Avrupa’da dün %6.5 oranında düşerken petrol fiyatları da erimeye devam etti. Avrupa’da 67 dolara düşen petrol fiyatlarının Amerika’da 70 dolara yaklaştığı gözleniyor. Bu arada Avrupa borsalarının bugün %5 civarında düşüşle güne başlaması bekleniyor.

9- Bu sabah Asya’da da ciddi satış baskısının hakim olduğunu görüyoruz. Nikkei endeksi şu sıralarda %11 civarında aşağıda bulunuyor. Düşüşte global kaygılar önplanda. Diğer Asya piyasalarında da %3 ile %10 arasında düşüşler gözleniyor.


ensonhaber