Otomotivin İnişine Müsaade YokDevlet Bakanı Tüzmen, global kriz karşısında otomotiv sektörünün inişine müsaade etmeyeceklerini bildirdi.
Kürşad Tüzmen, global krizin Türk otomotiv sanayine etkileriyle ilgili değerlendirmesinde, Türkiye'nin bugüne kadar otomotiv sanayinde bir değişim ve dönüşüm gerçekleştirdiğini belirterek, sektörün ihracatının 1 milyar dolardan bugün 21,7 milyar dolara ulaştığını söyledi. Tüzmen, "İhracat artışı yılbaşından bu yana yüzde 32,6 olarak gerçekleşti" diye konuştu.

Kürşad Tüzmen, ABD'den kaynaklanan krizin Avrupa'da alım gücünü etkilediğini, başta panik içinde alınan kararların hane halkını ciddi bir tasarruf eğilimi içine soktuğunu anlatarak, "Orada yöneticiler çok daha soğuk kanlı ifadeler kullanabilselerdi, bu da olmayacaktı. Ama ciddi bir daralma söz konusu oldu. Bu en çok otomotiv sektörünü etkiledi" diye konuştu.

Şu anda sektörün yeni pazarlar konusunda çalıştığını anlatan Tüzmen, şöyle devam etti:

"İç piyasa ve dış piyasa talep şartlarını birbirine eşitleyecek şekilde, iç talebi canlı tutabilirsek, sektör bugünleri çok rahatlıkla atlatabilir. İç talebi canlandırabilmek için biraz mali destekleri devreye sokmanız gerekir, bunun teorisi budur. Pratiğinde de bunu yapacak çalışmaları değerli bakan arkadaşlarımla birlikte gerçekleştirmeye çalışacağız. Bu sektörü biz kolay bulmadık. Bu sektörün arkasında çok emek vardır. Sektör, geleceğini ciddi bir şekilde kurduğu için altyapısı sağlamdır. Onun için hiç sıkıntıya girmeden bu dönemde kendimizi yenileyerek yolumuza devam edeceğiz. Ufak tefek düzenlemeler yapacağız."

Sektörü kendi birikimleriyle destekleyeceklerini belirten Tüzmen, burada imkanlar ölçüsünde maliye politikalarının da devreye sokulacağını bildirdi.

Böyle dönemlerde, yurt dışında devletlerin, sektörlerin hiçbir şekilde aşağıya inişine müsaade etmediğini ve destek verdiğini hatırlatan Tüzmen, kendilerinin de otomotiv sektörünün inişine müsaade etmeyeceklerini vurguladı.

Tüzmen, "Sektörün, ülkenin hayati sektörlerinden biri olduğunu, savunma sanayisiyle direkt organik bağı bulunduğunu bence mutlaka hepimizin idrak etmesi gerekir" dedi.

Tüzmen, vergilerin çevreci ve yeni otomobilleri teşvik edecek şekilde değiştirilmesi konusundaki teşvikin uygulamaya konulması için ellerinden geleni yapacaklarını bildirdi.

Otomotiv sektöründeki vergiler konusunda ise Tüzmen, "Ben, öncü ve beyin sektörlerden vergi alınmamasını her zaman savundum. Otomotiv de hem beyin hem de öncü sektördür" diye konuştu.

aktifhaber